V červnu přišel o les - nad postupem policie ale jen kroutí hlavou

Vsetín – Letos v květnu přišel Rudolf Fárek z Horní Bečvy o les, který někdo prodal na falešný občanský průkaz a plnou moc. První šok přišel, když po něm chtěl finanční úřad zaplatit daň z převodu nemovitosti, za kterou sám nedostal ani korunu. Teď se na něj po pěti měsících obrátili policisté, místo zprávy o vyšetřování mu ale k podpisu přinesli prohlášení o mlčenlivosti, které navíc bylo antedatované na 3. června.

Sám Rudolf Fárek na kameru mluvit nechtěl, na schůzku s Českou televizí přišel jen jeho zástupce. Podle něj byli všichni zděšení a překvapení, co všechno si policie může dovolit. Fárek má totiž podepsat slib mlčenlivosti, který ale platí zpětně od 3. června. Přitom jen Česká televize odvysílala po tomto datu o případu dvě reportáže, kde zazněly konkrétní údaje i jména podezřelých. 

Vsetínští kriminalisté nevidí na prohlášení o mlčenlivosti nic špatného, jde prý spíše o formalitu. Jenže za porušení mlčenlivosti hrozí až milionová pokuta. Podle advokáta Josefa Kapušňáka by se policista mohl sám dopouštět trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. 

Za nestandardní označila metody vsetínských policistů i policejní inspekce. „Proto bychom doporučovali, aby se pán obrátil přímo na kontrolní orgány policie, tedy na úřad vnitřní kontroly policejního prezidia,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Jeden z trojice mužů, kteří Rudolfa Fárka podvedli, je už za mřížemi za jinou trestnou činnost. Informace o stíhání dalších podezřelých ale policie poskytnout nechce.