V čele České lékarnické komory opět stojí Chudoba

Benešov – Novým prezident České lékárnické komory se stal Lubomír Chudoba, který již v minulosti tento post zastával pět let. Ve volbě delegátů sněmu v Benešově těsně porazil dosavadního šéfa komory Stanislava Havlíčka, když získal 74 hlasů. Havlíček dostal o dva hlasy méně. Delegáti sněmu ještě budou rozhodovat o pozici viceprezidenta.

Jednání lékárnické komory trvá přes 15 hodin. Protáhlo se zejména kvůli volbě dvacetičlenného předsednictva, které delegátům zabralo přes pět hodin. Delegáti totiž v prvním kole zvolili jen 16 členů a ve druhém kole další dva. V dalších dvou kolech nebyl nikdo zvolen. Delegáti tak nakonec odhlasovali, že bude mít předsednictvo v následujícím čtyřletém období jen 18 členů.    

Sjezd lékárníku bude pokračovat v neděli, kdy je plánovaná diskuse o problémech oboru a reformě zdravotnictví. K diskusi je přizván i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a zástupci zdravotních pojišťoven. Lékárníci by s nimi chtěli probrat například přínosy a rizika elektronických aukcí na léky, dopad DPH na ceny léků, dostupnost lékáren na venkově či problém „baťůžkaření“, kdy firma dodá lék lékaři místo lékárně.

Chudoba působil ve funkci šéfa stavovské organizace již v letech 2002 až 2007. Jeho první funkční období trvalo pouze rok, v němž na postu prezidenta nahradil Jindřicha Oswalda, který musel ze zdravotních důvodů odstoupit. Kvůli tomu, že byl Chudoba prezidentem dvě volební období, nemohl na post v roce 2007 znovu kandidovat. Pravidla organizace mu to povolila až nyní, po přestávce, která podle pravidel komory trvala minimálně jedno volební období.