Romové jsou stále častěji odmítáni v práci kvůli svému původu

Praha – Stále víc Romů se v poslední době setkává s tím, že jim zaměstnavatelé otevřeně odmítnou dát práci kvůli jejich původu. Podle odborníků to přímo souvisí s vypjatou situací ve Šluknovském výběžku. Úřadům práce se přitom takové chování nedaří prokázat. Česká televize ale jeden takový příklad natočila.  

Zaměstnavatelé Romy často odmítají s odkazem na dřívější špatné zkušenosti. „Člověk se cítí méněcenný,“ řekla ČT Romka Dana Pacíková. Místo se snažila sehnat v prádelně v Běchovicích, majitelka ji ale na rovinu řekla, že Romky nebere. Neuspěla ani Simona Šenkiová, kterou do prádelny poslal úřad práce. „Třeba měla s někým špatné zkušenosti, ale přeci všichni nejsou stejní, měla by si je vyzkoušet,“ domnívá se Šenkiová. Majitelka ale trvá na svém a zopakovala to i na kameru České televize: „Romy neberu. Já jsem to udělala jednou a měla jsem s tím problémy.“

Ještě nedávno se Romové při pohovoru se zaměstnavatelem dozvídali, že místo je už obsazené nebo ať přijdou jindy. Případy otevřeného odmítnutí kvůli původu se začaly ve větší míře objevovat po začátku nepokojů na Šluknovsku. „To jediné, co by mělo smysl, když se ta situace přiostřuje, je naopak co nejvíc ty Romy zaměstnávat. Začlenění začne zvyšovat jejich kulturní standardy,“ domnívá se novinář a spisovatel Karel Hvížďala.

Ředitel Úřadu práce v pražské Libni ale potvrdil, že podobných případů už zná desítky. „U zaměstnavatelů, kde víme, že jsou časté potíže, tak tam samozřejmě lidi neposíláme,“ řekl ČT. Případem Simony Šenkiové se budou zabývat právníci inspektorátu úřadu práce. Úřady zároveň lidem radí, aby v případě, že budou odmítnuti kvůli svému původu, sepsali stížnost a předali ji kontrolnímu oddělení nebo se obrátili na policii.