V Česku už pomáhá a chrání méně než 40 tisíc lidí

Praha - Nad bezpečností v Česku dohlíží méně než 40 tisíc mužů a žen, což je nejméně od roku 2004. Vyplývá to z údajů Policejního prezidia, které k 1. listopadu evidují 39 968 příslušníků sboru. Počet policistů v Česku již klesl pod čtyřicetitisícovou hranici. Služební poměr chce navíc do konce roku opustit dalších 900 policistů. Podle propočtů vedení policie by přitom v zemi mělo být nejméně 40 309 příslušníků. Dosažení této minimální hranice podle prezidia brání především nedostatek financí na platy.

 

K 1. lednu letošního roku bylo v ČR podle mluvčí policejního prezidia Veroniky Hodačové 41 224 policistů, od 2. ledna ukončilo služební poměr 1 304 příslušníků sboru. Pokud by do konce roku odešlo od policie dalších 900 lidí, činil by počet letošních odchodů zhruba 2  200. Vzhledem k tomu, že jsou delší dobu zastaveny plošné nábory, celkový počet policistů by klesl nad hranici 39 000.

Hodačová ale upozornila, že konečný počet policistů, kteří letos odejdou, zatím není jasný. Každý, kdo podá žádost o propuštění ze služebního poměru, si to může ve výpovědní lhůtě rozmyslet a žádost ještě stáhnout, dodala.

Lessy: 39 tisíc policistů je katastrofa

Policejní prezident Petr Lessy již koncem srpna v Otázkách Václava Moravce označil možný pokles počtu policistů k hranici 39 000 za „katastrofickou variantu“. Tento počet je podle něho na „současné plnění úkolů policie a na hustotu služeben“ nedostatečný.

Policejní prezidium v minulosti stanovilo hranici, pod níž by neměl počet policistů klesnout. „Byla vypočítána hranice 40 309 policistů v České republice, aby byla policie schopná zajistit výkon služby a činnost pro veřejnost v té podobě, na kterou byli lidé zvyklí. Ta hranice v každém případě stále platí,“ konstatovala mluvčí prezidia Pavla Kopecká.

Policiejní prezident Petr Lessy
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Policie se v posledních letech potýká se snižováním rozpočtu, což tvrdě kritizují opozice a odbory. Schválený rozpočet na loňský rok byl podle policejního prezidia skoro 34,87 miliardy korun, na letošek již 29,07 miliardy. Ministerstvo vnitra na začátku srpna oznámilo, že na příští rok se rozpočet policie oproti letošku sníží ještě o 1,375 miliardy korun, podle policejního prezidenta zejména v oblasti mzdových výdajů.

Pavla Kopecká, Policejní prezidium:

„Policisté nám odcházejí, ale my nemůžeme nabírat nikoho nového. A samozřejmě nám pomalu, ale jistě začíná vznikat 'generační díra', což nemůžeme dopustit.“


Kopecká dnes uvedla, že prezidium se před několika týdny obrátilo na ministerstvo vnitra s žádostí o navýšení rozpočtu na příští rok o 700 milionů korun - na mzdové a provozní výdaje. Podle současného návrhu rozpočtu na příští rok by totiž policii podle mluvčí chyběly peníze na mzdy části policistů. Prezidium požaduje i znovuotevření náboru.