Obviněné v kauze uplácení Babákova asistenta asi čeká soud

Praha – Protikorupční policie navrhla obžalovat tři muže, které zadržela v případě uplácení asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil její mluvčí Jaroslav Ibehej. „Návrh na podání obžaloby jsme zaslali příslušnému státnímu zastupitelství,“ uvedl. Obviněným hrozí až šest let za mřížemi.

Babákův asistent Šimon Stejkoza muže obvinil letos v srpnu z toho, že mu přislíbili 15 milionů korun za zařízení dotace na ministerstvu školství pro Zeronikovu soukromou školu ve výši čtvrt miliardy korun. 

Zeronik se prý stal obětí komplotu

První „záloha“ měla činit tři sta tisíc korun, při předávání druhé, sedmisettisícové, už zasáhla policie. Sám Zeronik stále tvrdí, že je nevinen, a naznačuje, že se stal spíše obětí komplotu.

Dalšími dvěma podezřelými jsou podle dřívějších informací televize Nova liberečtí podnikatelé Josef Šlechta a Milan Hnilica. Stejkoza se na policii obrátil ihned poté, co ho podezřelí poprvé kontaktovali. Současně informoval Babáka. „Schůzky s korupčníky se pak odehrávaly v režii policie. V součinnosti s ní byly při schůzkách zajištěny elektronicky veškeré důkazy včetně první zálohové splátky ve výši 300 tisíc korun, která byla po převzetí odevzdána policii,“ uvedl už dříve mluvčí VV Jakub Žižka.

Zpráva o uplácení Babákova asistenta přišla v době, kdy v centru zájmu médií a policie stál právě poslanec a ekonomický expert VV Michal Babák. Vysvětloval, kde vzal miliony na sponzorování Věcí veřejných, když sám splácí milionové hypotéky za vlastní nemovitosti. „Nemám žádné nové zprávy,“ sdělil Aktuálně.cz Zeronik. 

Někdejší liberecký politik figuruje ještě v další trestní kauze. Policie jej spolu s jeho někdejším nadřízeným, bývalým libereckým náměstkem Pavlem Krenkem, a exprimátorem Jiřím Kittnerem viní z machinací s pozemky.