Rath: Reformy jsou jako z Kocourkova

Praha – Ministr zdravotnictví Leoš Heger pokračuje v přípravě zdravotní reformy. Musí se přitom vyrovnat s kritikou i posměchem. Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath považuje za kuriózní a úsměvnou skutečnost, že vláda schvaluje zákon o univerzitních nemocnicích a současně ruší údajně obdobný zákon o neziskových nemocnicích, který byl doposud platný. „ODS už šest let blokuje jeho praktickou realizaci,“ zlobí se Rath, který byl hostem Interview ČT24.

Podle ministerstva budou univerzitní nemocnice převedeny na neziskové. V normě má být pojistka proti jejich privatizaci. Zákon dále omezí vliv ministerstva na řízení univerzitních nemocnic. Ministr už podle návrhu nebude jmenovat a odvolávat ředitele, nově by to měla dělat správní rada. Transformace se zatím nebude týkat nemocnicí Na Bulovce a Thomayerovy.

Podle Ratha ale již platný a nyní rušený zákon o neziskových nemocnicích vše podstatné řeší. „Šest let žádáme, aby došlo k transformaci nemocnic na neziskové organizace, a ministerstvo zdravotnictví to totálně blokuje,“ uvedl Rath za Středočeský kraj.

Člověk, který zdědí dům…

Podle Davida Ratha je jediným důležitým rozdílem mezi dvěma zákony to, že doposud platný zákon o neziskových nemocnicích platí pro všechny nemocnice. „Takže měří všem stejným metrem,“ zdůrazňuje Rath a dodává: „Mně přijde pan ministr jako člověk, který zdědí dům, ten nechá zbořit a pak podle stejných plánů staví nový dům. To je jako v Kocourkově.“

Jaká má být definitivní podoba vládních reforem, není však podle stínového ministra Ratha vůbec jasné. „Dneska je to jenom debata o nějakých tezích a realita může být jiná. Nezapomínejte, že pan ministr leccos slíbí a skutečnost je jiná. Viz platy sester a lékařů. Slíbil deset procent - a kdeže loňské sněhy jsou?“ usmívá se Rath.

„Přes veškeré sliby, které jsme dávali, se situace vyvíjí trochu jinak a my si musíme zachovat určitou rezervu, protože nemůžeme nechat systém jít do propadu. Musíme myslet hlavně na pacienty,“ hájí se ministr zdravotnictví Leoš Heger. Šéf lékařských odborů Martin Engel už oznámil, že od ledna žádá deset procent. Proto také startuje nová odborářská kampaň „Zůstáváme, splňte sliby“.

Rath kritizuje i další body zdravotnické reformy, především odsuzuje navyšovaní spoluúčasti pacientů: „Čeká nás další vlna zdražování zdravotní péče. Lidé budou platit více za léky i za doktora, což je špatně.“

Reforma pojišťoven - extrémně nebezpečná

Dále varuje před zákonem o zdravotních pojišťovnách. Ministr Heger je chce prý dostat do takového režimu, který je prvním krokem k jejich privatizaci. Pojišťovny mají podle zákona dostat smluvní volnost a pravomoc uzavřít smlouvu jen s tím, koho potřebují pro pokrytí zákonného nároku pacientů. S reformou zdravotních pojišťoven je spojena i racionalizace sítě zdravotnických zařízení, což by měl být do budoucna úkol právě pro pojišťovny. Zrušit by se tak mohla nevyužívaná lůžka.

Reforma podle Ratha vyjímá pojišťovny ze stávajícího režimu, kdy jsou pod úplným dohledem státu. Nově se prý pojišťovny stanou něčím na způsob organizací, které samy sebe řídí i kontrolují. „Navíc jim chce dát více moci nad pacienty i nad zdravotnickými zařízeními. To je extrémně nebezpečné,“ kritizuje ministra Hegera jeho stínový protějšek David Rath.