Odboráři jsou znechuceni, s Hegerem se zatím nedohodli

Praha - Ani po hodině a půl jednání se dnes odboráři neshodli s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) na růstu platů zdravotníků. Ministr trvá na svém původním návrhu, aby se od ledna zvýšily o 6,25 procenta. Odbory žádají desetiprocentní růst. Odboráři budou zatím pokračovat v happeningových akcích kampaně „Zůstáváme, splňte sliby“. Ministerstvo považuje sliby únorového memoranda za splněné, podle analýzy příjmů od ledna více přidat nemůže.

Odboráři chtěli od ministra vědět, z čeho vychází jeho návrh. Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně jde o výsledek analýz příjmů zdravotního pojištění. Pokud na to pojišťovny budou mít, dostanou zdravotníci v pololetí zbytek peněz, tedy navýšení o 3,75 procenta do požadovaných deseti.

Ministerstvo proto i stojí za tím, že memorandum plní, a platy příští rok o slíbených 10 procent skutečně porostou. „Memorandum hovoří o tom, že se mzdy v roce 2012 zvednou o 10 procent, nehovoří kdy. My jsme nad rámec zvedli platy od ledna o 6,25 procent, k tomuto číslu jsme došli na základě analýzy příjmů,“ komentoval jednání Sršeň.


Naopak odbory spokojené nejsou a slibují protestní akce. „V každém kraji proběhne lehkou formou happeningu upozornění, že takto to v pořádku není. Přece 6,25 není 10, to pak nemá cenu nic podepisovat, nic dohadovat, když se pak jak na arabském trhu budeme dohadovat znovu,“ uvedl po jednání odborový předák Martin Engel. První krajský happening, který má ministrovi zdravotnictví připomenout jeho sliby, plánují odboráři na 10. listopadu v Pardubicích.

Engel: „Je to dohadování jak na arabském trhu.“


V každém ze 14 krajů se bude konat happening a po 7. prosinci znovu odboráři rozhodnou o dalším postupu. Podle nich by ministerstvo mělo zdravotníkům přidat v pololetí 13,75 procenta, tím by se dorovnalo omezené navýšení z první poloviny roku. Podle ministerstva je tento návrh nepřijatelný.

Ministr den před schůzkou řekl, že své stanovisko je připraven udržet. Trvá na tom, že memorandum neukládá zvyšovat mzdy hned od počátku roku. V textu se uvádí, že se průměrný plat zvedne o deset procent v roce 2012, když poroste efektivita zdravotnického systému. Heger připomněl, že letos se průměrný příjem doktorů zvýšil o dvacet procent. Rostl tak zhruba z padesáti na šedesát tisíc korun.