Nemocnice a lékaři dostanou příští rok na péči stejně jako letos

Praha – Nemocnice, praktičtí lékaři, specialisté i lázně a ozdravovny by měli dostat od zdravotních pojišťoven příští rok zhruba stejně peněz jako letos. V platbách bude zohledněn růst DPH. Počítá s tím návrh úhradové vyhlášky, kterou dnes představil ministr Leoš Heger
(TOP 09). Změnou financování a racionalizací péče by měly nemocnice mít od ledna prostředky na plánovaný růst platů o 6,25 procenta. Odbory chtějí od ledna celých deset procent dohodnutých pro příští rok v memorandu.

„Zatím je opravdu nedostanou. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet v půlroce,“ řekl dnes Heger. Od pololetí by zdravotníkům chtěl přidat dalších 3,75 procenta. Nárůst o deset procent, na němž se ministr s odbory v únoru dohodl pod tlakem protestní akce Děkujeme, odcházíme, není kvůli vývoji v ekonomice prý možný. Heger připomněl, že hospodářství pro příští rok s růstem příliš nepočítá. Někteří experti mluví dokonce o poklesu.

Podle ministrova náměstka Petra Noska by „více méně stejně“ měli dostat příští rok od pojišťoven praktičtí lékaři. Stejný objem peněz by měli mít i specialisté, gynekologové, zubaři, lázně a ozdravovny či domácí zdravotní péče. Mírný pokles prostředků může nastat u laboratoří a diagnostických pracovišť.

V nemocnicích a lůžkových zařízeních by se mělo financování změnit. Velká, střední i malá zařízení budou nově dostávat za stejné výkony také stejně peněz. Navíc finance podle ministra potečou podle počtu pacientů. „Tam, kam pacienti nepřijdou, těžko může zařízení očekávat, že bude dostávat peníze jen za svou existenci,“ uvedl náměstek. Podle něj tento způsob financování „v sobě skrývá potenciál“ pro růst mezd.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger: „Pacienti by neměli pocítit nedostatek péče, to je vůbec nejklíčovější bod, ze kterého vycházíme, že péče i při menších financích, než bychom si všichni přáli, nebude krácena.“


Ministerstvo dá nyní vyhlášku k připomínkám. Očekává, že se na její případné úpravě budou podílet i samotní zdravotníci. Nosek doufá, že nepřijdou jen se stížnostmi typu: „všichni máme málo a chceme přidat“, ale představí i návrhy, kde by bylo možné další peníze vzít. „V každém segmentu určitě existuje část péče, která není poskytována efektivně, která je poskytována zbytně,“ dodal Nosek.

Video Heger představil úhradovou vyhlášku
video

Heger představil úhradovou vyhlášku

Připravovaná vyhláška vychází z toho, že zdravotní pojišťovny by mohly vybrat v příštím roce více na pojistném. Podle propočtů by to mohly být dvě miliardy až tři miliardy navíc. Záležet bude ale na zaměstnanosti a vývoji v ekonomice. Zdravotnictví spotřebuje za rok kolem 290 miliard korun.