Bratr zbrojaře Musely zastřelil v Kunovicích dva lidi, pak i sebe

Kunovice (Uherskohradišťsko) – V areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích dnes kolem poledne střílel muž po lidech. Zabil dva muže a poté zbraň obrátil sám proti sobě. Jedna žena, údajně generální ředitelka společnosti Ilona Plšková, byla lehce zraněna a převezena na chirurgickou ambulanci v Uherském Hradišti. Útočníkem byl Karel Musela, který se mohl mstít za záhadnou nehodu svého bratra, zbrojaře a bývalého člena představenstva firmy Pavla Musely. Tuto informaci později v Událostech, komentářích potvrdil náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák.

„Pachatelem je šestapadesátiletý muž, který žil na Uherskohradišťsku. Zastřelil dva muže ve věku 52 a 50 let, oba české národnosti. Jednu ženu lehce zranil, momentálně je hospitalizována. Další lidé byli zabarikádovaní o poschodí níž, pachatel o nich pravděpodobně ani nevěděl. Vše ale zatím nasvědčuje tomu, že si vytipoval konkrétní oběti,“ uvedla policejní mluvčí Jana Bartíková. Dodala, že motivem činu mohou být osobní nebo pracovní spory.

Vladislav Husák v Událostech, komentářích:

„Zásahová jednotka Jihomoravského kraje nepoužila zbraň při tomto zákroku, takže se vší pravděpodobností vypadá, že tento člověk spáchal sebevraždu, ale samozřejmě i to je dalším předmětem šetření.“


„Kriminalisté budou nyní ohledávat místo a ověřovat totožnost mrtvých i zraněných. Bez ohledu na to, že je pachatel mrtev, budeme zjišťovat motiv tohoto hrůzného činu,“ řekla ČT policejní mluvčí Jana Bartíková. Totožnost pachatele zatím odmítla potvrdit. „Jelikož policie nebyla u toho, když měl pachatel zastřelit sám sebe, tak budeme čekat i na výsledky soudních znalců,“ dodala mluvčí. Vyšetřování bude podle ní trvat několik týdnů, policie chce zadat i znalecké posudky. Jejich výsledky budou známy až za několik měsíců.    

Video Policie: V letecké továrně střílel Musela
video

Policie: V letecké továrně střílel Musela

Před polednem se střílelo v budově ředitelství společnosti v místnosti, kde se konala porada představenstva. Podle Bartíkové se jí účastnilo přibližně 15 lidí. Jako první přijeli na místo policisté z Uherského Hradiště. Po zjištění situace informovali operační důstojníky, kteří na místo okamžitě povolali zásahovou jednotku Krajského ředitelství Jihomoravského kraje. „Na místo vyjeli i naši dva vyjednavači, kteří jsou vyškoleni na krizovou komunikaci,“ doplnila Bartíková. Vyjednavači se snažili se střelcem komunikovat, ale neúspěšně, policisté nalezli uvnitř už jen mrtvá těla. Mezi nimi byl i pachatel, který podle prvotních informací obrátil zbraň sám proti sobě.

0Zraněnou ženou je generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková. Ta v tiskovém prohlášení uvedla, že nešťastná událost „v žádném případě neovlivní chod společnosti“. „Společnost splní všechny své závazky vůči svým obchodním partnerům v dojednaných termínech,“ dodala. Podle ní je z policejního vyšetřování zřejmé, že událost není přímo spojena s činností podniku.


Někteří zaměstnanci Aircraft Industries byli evakuováni. „Situace je špatná, lidé jsou v šoku,“ uvedl jeden z nich. „Řekli nám jen, abychom nechodili k knu. Lidé ze zadní části budovy, jak je technologie, museli ale svá pracoviště opustit a uvolnit místo policejním ostřelovačům,“ popsal novinářům muž, který pracuje v protějším objektu.

V areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích na Uherskohradišťsku 10. listopadu střílel muž po lidech.
Zdroj: ČTK
Autor: Zdeněk Němec

Aircraft Industries, Kunovice

Výrobce známých letounů L-410 zaměstnává téměř 800 lidí. Přesně 51 procent akcií Aircraft Industries drží ruský akcionář, těžařský holding UGMK, zbylých 49 procent vlastní česká obchodní společnost PAMCO INT.


Situace v podniku byla velmi dramatická. Útočník se v budově, kterou obklíčila speciální zásahová jednotka, zabarikádoval. Kvůli hrozícímu nebezpečí se záchranáři navíc nemohli ke zraněným, kterých původně bylo hlášeno šest, dostat. „Uplynuly dvě hodiny, než jsme se do budovy, kde ke střelbě došlo, mohli bezpečně dostat,“ popsal situaci Olšan. 

Střelcem byl bratr zbrojařského magnáta Musely

Bratr útočníka je jedním z nejvlivnějších mužů v českém zbrojařství Pavel Musela. Podle tisku stál například za sporným nákupem transportérů Pandur pro českou armádu a jeho jméno se také objevilo v souvislosti s vyšetřováním privatizace Mostecké uhlené společnosti. Firma, která doly ovládla, podle MF Dnes Muselovi poslala provizi pět milionů dolarů. Peníze pak měly dál putovat k lidem z okolí bývalého premiéra Stanislava Grosse. V minulosti byl zbrojařský magnát členem i předsedou představenstva Aircraft Industries.

V říjnu 2008 byl Musela nalezen v lese na Uherskohradišťsku s vážnými zraněními poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným. Ten byl obžalován z pokusu o vraždu, soud jej však loni v dubnu pro nedostatek důkazů osvobodil. Podnikatel utrpěl otok mozku, zhmoždění mozku a levé plíce, měl zlomenou kyčel i osm žeber. Jeho poranění byla natolik vážná, že nemohl u soudu vypovídat, podle tisku je nesvéprávný.

Novotný tvrdil, že Musela spadl z mysliveckého posedu, jeho bratr Karel všal už dříve uvedl, že se úraz nestal náhodou a že podnikatel měl být zavražděn. Podle serveru lidovky.cz proto policie pracuje s verzí, že střelec vraždil, protože si myslel, že právě dva mrtví manažeři stojí za záhadným pádem jeho bratra. Objevují se ale i další verze. „Pokud útočníkem skutečně byl pan Karel Musela, tak nejpravděpodobnějším motivem budou finanční spory o tuto továrnu,“ myslí si novinář Jaroslav Spurný.