Motivem střelby v Kunovicích mohla být ztráta zaměstnání

Kunovice - Lékaři dnes ráno propustili z nemocnice v Uherském Hradišti generální ředitelku Aircraft Industries Ilonu Plškovou, která byla včera zraněna při střelbě v Kunovicích. České deníky se shodují, že motivem střelby byla msta. Karel Musela, bratr někdejšího zbrojařského magnáta Pavla Musely, v Kunovicích zastřelil dva manažery Aircraft Industries a pak obrátil zbraň proti sobě. Střelec byl podle médií přesvědčený, že se oba snažili jeho bratra zlikvidovat. Sám Karel Musela navíc ve firmě dříve pracoval, musel ale odejít. Podle státního zástupce je proto jednou z možností, že útočník propuštění z podniku neunesl. Každopádně se jednalo o promyšlený čin - pachatel si před „akcí“ vypořádal veškeré osobní záležitosti. Doma měl Musela větší množství střelných zbraní. Údajně je ale držel legálně.

„Zranění bylo lehké. V nemocnici žena zůstala na pozorování. Všechny výsledky vyšly negativní, a tak ji lékaři po vizitě propustili domů,“ řekl mluvčí nemocnice Jan Karásek k propuštění Plškové. Mluvčí krajské policie Jana Bartíková dnes sdělila, že vyšetřovatelé
ukončili ohledání místa činu okolo půlnoci. „Jsou nařízené soudní pitvy, které se konají v Ústavu soudního lékařství v Olomouci. Předpokládáme, že neukážou nic jiného, než co již víme. V současné době se snažíme sestavit časový snímek o průběhu události, probíhá výslech svědků,“ uvedla Bartíková. 

Musela možná uvedl jako důvod návštěvu lékaře

Tragická událost se odehrála ve čtvrtek před polednem. Na zasedání představenstva společnosti Aircraft Industries vtrhl bratr bývalého člena představenstva podniku a zbrojaře Pavla Musely Karel. Jak se dostal do podniku, není podle serveru iDNES.cz jasné. V minulosti tu sice pracoval, ale musel odejít. Přes vrátnici u vchodu do areálu by ho bezpečnostní služba pustit vůbec neměla. Je pravděpodobné, že u brány jako důvod návštěvy uvedl cestu k lékaři. V areálu se totiž nachází lékařská ordinace. Vše měl nejspíš naplánované do detailu a už týdny dopředu se připravoval na to, že zemře i on. Například vypověděl smlouvu s telekomunikační firmou.

Vyjednavači se s Karlem snažili komunikovat. Jeden z nich se ho snažil oslovit přímo z bezpečné vzdálenosti, druhý se pokoušel mluvit po telefonu, v obou případech však neúspěšně. Policisté nalezli uvnitř už jen tři mrtvá těla. Mezi nimi byl i pachatel. „Vše zatím nasvědčuje tomu, že si vytipoval konkrétní oběti,“ uvedla ve čtvrtek vpodvečer Bartíková. Dodala, že motivem činu mohou být osobní nebo pracovní spory. „Karel Musela byl bývalý zaměstnanec firmy, nedobrovolně odešel, nesl to těžce a i to může být jedna z motivací jeho jednání. Nejenom tři roky staré zranění jeho bratra, kdy soud proběhl před více než 1,5 rokem,“ dodal státní zástupce Kafka.

Roman Kafka, státní zástupce: 

„Rád bych odmítl teorii takzvaného šíleného střelce. Jednání střelce nebylo nahodilé – šel se pomstít za předchozí jednání, které cítil jako křivdu vůči své osobě. V podniku se potkal i s jinými osobami, a přestože je měl možnost napadnout, neučinil tak, dokonce je vyzýval, aby místo opustili. Před návštěvou podniku si navíc uspořádal své osobní záležitosti.“


Podle Kafky se porady představenstva účastnili nejméně čtyři ruští manažeři, nejméně tři čeští a další administrativní pracovníci. "Na oba muže střílel z bezprostřední blízkosti a na ředitelku asi z větší vzdálenosti, takže se jí podařilo utéci. Každopádně chtěl usmrtit i ji.
Jednalo se o opakovanou úmyslnou střelbu. Na tělech zemřelých bylo více střelných zranění," uvedl Kafka s tím, že těla obou manažerů byla nalezena na chodbě mimo zasedací místnost.

Útočník Karel Musela je bratrem jednoho z nejvlivnějších mužů v českém zbrojařství Pavla Musely. Podle tisku Pavel Musela stál například za sporným nákupem obrněných transportérů Pandur pro českou armádu a byl také úzce napojen na expremiéra Stanislava Grosse. Pavel Musela byl v minulosti členem i předsedou představenstva Aircraft Industries.

V říjnu 2008 byl Pavel Musela nalezen v lese na Uherskohradišťsku s vážnými zraněními poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným. Ten byl obžalován z pokusu o vraždu, soud jej však loni v dubnu pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil. Novotný tvrdil, že Musela spadl z mysliveckého posedu. Podnikatel utrpěl otok mozku, zhmoždění mozku a levé plíce, měl zlomenou kyčel i osm žeber.

Jeho poranění byla natolik vážná, že nemohl u soudu vypovídat. Podle tisku je nesvéprávný. Jeho bratr Karel dříve uvedl, že se úraz nestal náhodou a že zbrojařský magnát měl být zavražděn. O život mu podle něj údajně usilovali jeho bývalí partneři ve společnosti Aircraft Industries a také v jiných firmách.

Video Reportáž Kamily Štichové
video

Reportáž Kamily Štichové