Úřady na Novém Zélandu zadržely hledaného Čecha

Auckland (Nový Zéland) – Dlouho hledaného Čecha Karla Šroubka dnes zadržely úřady na Novém Zélandu. Česká policie po něm pátrá v souvislosti s vyšetřováním vraždy od roku 2003. Podle listu New Zealand Herald hrozí Šroubkovi deportace, protože v zemi pobýval pod falešným jménem. Rozhodnutí soud má být oznámeno příští měsíc a Šroubek na něj po složení kauce bude moci čekat na svobodě.

Šroubek na Nový Zéland přicestoval před osmi lety. K bezpečnému přesunu mu údajně měl dopomoci falešný pas na jméno Jan Antolík. Ve svém novém útočišti se posléze stal úspěšným podnikatelem a také kickboxerem světové třídy. Šroubek-Antolík byl podle novozélandského tisku odhalen v říjnu 2009, kdy česká pobočka Interpolu informovala novozélandské úřady o jeho pravé totožnosti a vydala na Šroubka zatykač v souvislosti s vyšetřováním zmíněné vraždy.

Šroubek se dostal do zájmu policie jako svědek vraždy a podle New Zealand Herald tvrdí, že jemu i jeho rodině vyhrožovala dvojice policistů, aby vypovídal lživě a pomohl tak vyváznout hlavnímu podezřelému. To prý byl důvod jeho odchodu z Česka.

Z Čech prý odjel kvůli zkorumpovaným policistům

Šroubek má na Novém Zélandu povolení k pobytu, ale deportace mu hrozí kvůli falešnému pasu, s jehož pomocí na ostrovy vstoupil, a kvůli lživým prohlášením před imigračními úředníky. K falešné totožnosti se při soudním jednání v Aucklandu přiznal, napsal list. Jeho obhájci uvedli, že měl vážný důvod, aby svou totožnost zatajil. Svou zemi podle nich opustil z obav před zkorumpovanými policisty.

Karel Šroubek byl účastníkem incidentu, při němž byl v Praze zastřelen jistý Vladimír D. Pachatelem byl Štěpán Císař, který byl nakonec za vraždu odsouzen k desetiletému vězení. Podle novozélandského deníku se Šroubek den po vraždě sešel s jejím pachatelem a se dvěma muži, kteří se představili jako policisté. Ti mu údajně řekli, že mohou ovlivnit vyšetřování, aby vše vypadalo na náhodný výstřel. Pokud by Šroubek nespolupracoval, mohl by prý být zatažen do vraždy a policie by ho mohla zastřelit, kdyby se pokusil utéci, napsal New Zealand Herald.