ČSNS 2005 se sloučí s Paroubkovou stranou LEV 21

Praha - Česká strana národně socialistická (ČSNS 2005) odsouhlasila své sloučení se stranou Národní socialisté - levice 21. století (LEV 21), novým levicovým subjektem, jenž založil Jiří Paroubek. Dnešní sjezd ČSNS 2005 přitom začal konfliktem mezi jejím bývalým předsedou Karlem Jankem a nynějším vedením strany. Vyloučeného expředsedu, jenž se snažil na sjezdu vystoupit, nakonec ze zasedání vyvedla policie. Janko s fúzí stran nesouhlasí a kvůli tomu byl z partaje vyloučen.

Janko prohlásil, že při jeho vstupu do sálu došlo i k „lehčí fyzické potyčce“. „Žádal jsem o vstup do sálu. To mi bylo fyzicky odmítnuto, přesto jsem se tam dostal, načež na mě zavolali policii. A policie mě vyvedla,“ uvedl. Dodal, že rozhodčí soud strany do dnešního dne nepotvrdil jeho vyloučení. Proto si myslí, že by měl mít na sjezd přístup.

„Bránil jsem se tomu, abych byl vyloučen ze strany, chtěl jsem podat své vysvětlení členům a delegátům tohoto sjezdu,“ vysvětlil Janko pro ČT24, proč se dnes snažil na sněmu vystoupit.

Video Telefonát Jakuba Kalenského
video

Telefonát Jakuba Kalenského

Karel Janko tvrdí, že Paroubek chce ČSNS 2005 ukrást a „znásilnit“. Mluvčí neparlamentní ČSNS 2005 Jiří Pondělíček událost okomentoval s tím, že Janko již nemá oprávnění na sjezdu vystoupit, proto byl vyveden. Bývalý předseda levicové strany sněm po zásahu policie opustil.

Novým předsedou ČSNS zvolen Palša

Na předsednický post dnes delegáti zvolili místopředsedu ČSNS 2005 Stanislava Palšu. Ten byl po vyloučení Janka pověřen vedením strany. Poté strana dala zelenou tomu, aby se sloučila s Paroubkovým novým politickým subjektem. Janko není jediným, komu se chystaná fúze nelíbí, proti jsou i někteří další členové strany. „Dnešní sloučení znamená, že strana ČSNS 2005 by měla ze zákona zaniknout,“ řekl Janko.

Stanislav Palša
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Někdejší premiér a bývalý šéf sociálních demokratů Paroubek vyjednává o spolupráci s ČSNS 2005 od letošního jara. Na počátku října Paroubek vystoupil z parlamentní opoziční ČSSD, s níž se nepohodl, a oznámil vytvoření nové strany. Paroubek je přesvědčen, že sloučením stran může využít řady talentovaných lidí, kteří v ČSNS 2005 jsou. ČSNS 2005 má asi 300 členů a sympatizantů.

Jiří Paroubek o nadějích strany LEV 21 v nadcházejících krajských volbách:

„Nečekám žádné zázraky, ale v Ústeckém kraji očekávám úspěch. Očekávám, že budeme mít v kraji nejsilnější kandidátku ze všech politických stran. Už jsme začali pracovat na volebním programu, předpokládám velmi tvrdou kampaň, ale věřím, že ji dobře odpracujeme.“


Členové ČSNS 2005 by do Paroubkova nového subjektu Národní socialisté - levice 21. století měli fúzovat za čtrnáct dní na ustavujícím sněmu strany. Ten se bude konat v pražském Obecním domě a každý nováček do partaje LEV 21 vstoupí jednotlivě, aby tak mohl schválit nový program.