Zdravotní sestry se nepřipojí k lékařským protestům

Poděbrady - Česká asociace sester (ČAS) se zatím nepřipojí k happeningovým akcím na podporu růstu platů v nemocnicích. Nezáleží jim tolik na vyšších mzdách, ale na tom, aby se úroveň platů navyšovala všem zdravotníkům stejně. Zdravotní sestry se na tom dohodly na dnešním sněmu v Poděbradech. Hegerův slib lepších peněz pro lékaře ale dělá vrásky krajům. Některé z nich totiž nemají na platy peníze, a tak musí omezovat zdravotnické služby.

Připomínkové happeningy „Zůstáváme, splňte sliby“ pořádá od tohoto týdne po celé republice Zdravotnická trojka Z3, která slučuje lékařské a zdravotnické odbory a profesní unie zdravotnických pracovníků. Nelíbí se jí, že ministr zdravotnictví Leoš Heger chce zdravotníkům navýšit od ledna jejich platy „pouze“ o 6,25 procenta, požadují totiž deset procent.

Sestry: Platy zvyšujte všem stejně

Zdravotním sestrám o deset procent primárně nejde. Minulý rok jejich průměrný plat dosahoval na 27 500 korun, lékaři měli 50 200. Asociace si na rozdíly nestěžuje, požaduje však, aby tempo růstu mezd bylo u všech zdravotníků bez výjimky stejné. „My jsme vždy trvali na tom, že chceme, aby se mzdy zvyšovaly všem zdravotníkům, to je náš princip,“ prohlásila dnes na brífinku v Poděbradech prezidentka ČAS Dana Jurásková.

Dnešní rozhodnutí sester vůdce lékařských protestů Martina Engela rozzlobilo, na postupu doktorů ovšem prý nic nezmění. „Tím dali hlavně vizitku sami sobě, protože tím dali zelenou přesvědčení, že podepsané dokumenty se nemusí plnit,“ uvedl na adresu zdravotnic šéf odborů.

Jurásková v únoru podepsala s ministrem Leošem Hegerem (TOP 09) podobné memorandum o růstu platů pro sestry jako šéf lékařských odborů Martin Engel pro lékaře. Sestry v něm požadovaly rovný přístup k navyšování platů. „V tomto bodě je memorandum plněno, nadále budeme situaci sledovat,“ řekla Jurásková.

ČAS, která sdružuje asi 15 tisíc zdravotních sester, zatím do krizového štábu Z3 nevstoupila. Neúčastnila se ani jarních lékařských protestů „Děkujeme, odcházíme“. K výpovědím vyzvaly lékaře na konci loňského roku jen lékařské odbory, ostatní odborové organizace vyčkávaly, dávaly přednost vyjednávání. Prezidentka ČAS si proto nedovede představit, že by se na principu nátlaku požadovalo zvýšení mezd zdravotnických pracovníků pravidelně každý rok. „Za Českou asociaci sester bychom to těžko akceptovali,“ doplnila Jurásková.

Na dnešním sněmu odsouhlasili členové České asociace sester také vznik přípravného výboru, který má mandát začít jednat se všemi odbornými nelékařskými společnostmi na vzniku komory nelékařů. „Naše představa je, že by tato komora měla vzniknout ze zákona, je otázkou, zda bude řešena jedním komorovým zákonem, nebo samostatně,“ uvedla Jurásková. Hlavním posláním komory bude dohlížet nad odborností, nad vzděláním a nad dodržováním etických norem ve zdravotnictví.

Karlovarský kraj nemá kvůli Hegerovu memorandu peníze na záchranku

Memorandum, ve kterém se ministr zavázal ke zvyšování platů lékařů o desetinu, teď zaměstnává také krajské úřady. Například Karlovarský kraj tvrdí, že příští rok nemá na zvýšení platů záchranářů. Přestože uvolní dva miliony, další dva miliony pořád chybí. „Jsme v podstatě nuceni doplatit to, co slíbil ministr Heger lékařům v memorandu a mělo vstoupit v platnost prvního března,“ stěžuje si Václav Larva, karlovarský radní zodpovědný za zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví se k problému dnes přes opakované dotazy nevyjádřilo. Vedení karlovarské záchranky už ale rozhodlo, že omezí počty zdravotníků v posádkách. „Zatímco dříve do terénu jezdily lékařské posádky čtyřčlenné a sesterské tříčlenné, tak nyní v rámci úspor jsme museli zavést tříčlenné a dvoučlenné,“ vysvětlil mluvčí ambulance Lukáš Hutta. Pokud by měl ředitel karlovarských záchranářů hledat další úspory, musel by začít zavírat výjezdová stanoviště.