Elitní detektiv odchází od policie, bude radit Kubicemu

Praha - Detektiv Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) František Zahálka opouští policii. Ministru vnitra Janu Kubicemu se ho nepodařilo přesvědčit, aby si odchod rozmyslel. Podle týdeníku Respekt ale nastoupí na místo Kubiceho poradce. Zahálka vedl například vyšetřování kauzy Pandury. Do civilu kromě něj míří i další elitní detektivové protikorupční policie. Vedle Petra Krömera, který řešil nákup tatrovek, například i Zdeněk Ondráček, který měl na starosti vyšetřování kauzy Opencard.

„Detektiva Zahálku považuji za velmi schopného a slušného člověka. Mluvil jsem s ním, snažil se ho přesvědčit, ale on se přesto nakonec rozhodl odejít. Nabídnul jsem mu, aby od prvního prosince nastoupil na ministerstvo vnitra. Předběžně jsme se dohodli na tom, že k nám v první fázi nastoupí na dohodu o pracovní činnosti jako můj poradce,“ řekl ministr Respektu.

O chystaném odchodu Zahálky informoval již v září deník Právo s tím, že by měl u policie skončit ke konci listopadu. Odejít chce také Petr Krömer, který stál v čele ostravské expozitury protikorupční policie a týmu zabývajícího se nákupem tatrovek. U policie chce skončit i Petr Vincenz, který by měl podle médií nastoupit do soukromé energetické firmy, kde by se měl postarat o zvýšení bezpečnosti. Podle tisku u ÚOKFK vedl operativce.

Do soukromé sféry by měl podle serveru Česká pozice zamířit i detektiv Zdeněk Ondráček, který měl na starosti mimo jiné vyšetřování kauzy Opencard nebo případů prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala. Odchod oznámil i náměstek ředitele ÚOKFK Jiří Veselý. Odchody zkušených policistů z protikorupčního útvaru znepokojují vedle Kubiceho i premiéra Petra Nečase (ODS). Nečas v minulosti oznámil, že se Kubice s policisty sejde a zkusí je přesvědčit, aby změnili názor.