Kalouskovi hrozí za facku před sněmovnou pokuta, veřejné práce prý ne

Praha – Zářijový incident, při kterém ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nafackoval před sněmovnou mladíkovi, který ho urážel, bude jako přestupek řešit správní úřad Prahy 1. Ministrovi hrozí pokuta do 20 tisíc korun nebo napomenutí. Na rozhodnutí mají úředníci 60 dní, podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové by ale mohlo padnout zhruba do měsíce.

Celou záležitostí se zabývala pražská policie, podle mluvčí Evy Stulíkové ji však policisté vyhodnotili jako přestupek. „Pan ministr nevyužil právo na poslaneckou imunitu,“ poznamenala. Věc proto předali na správní úřad Prahy 1, na jejímž území se incident stal. 

Ministra si teď úředníci pozvou na pohovor, Praha 1 je přitom jednou z mála radnic, kde vládne právě TOP 09. Radnice ale zdůrazňuje, že správní odbor je nezávislým orgánem, na jehož rozhodnutí nemají politici vliv. 

Přestupku se dopustil i mladík, který incident vyprovokoval. Policii se ale nepodařilo vypátrat jeho totožnost, a to přesto, že s ním některá média přinesla rozhovor. Pokud se nakonec policistům podaří mladíkovu totožnost vypátrat, tak se bude z přestupku zpovídat i on.