Řidič havarovaného autobusu u Nažidel odškodnění platit nemusí

Brno – Řidič havarovaného autobusu u Nažidel nemusí platit odškodnění rodičům jedné z obětí tragické nehody, při které zahynulo 20 lidí. Nejvyšší soud totiž vyhověl řidičovu dovolání a zrušil verdikt pražského vrchního soudu, podle kterého měli rodiče za smrt syna dostat odškodnění 200 tisíc korun. Řidič si za havárii vysloužil osmiletý trest a desetiletý zákaz řízení. Loni byl po pěti letech propuštěn na podmínku. Soudy už v minulosti přiznaly pozůstalým obětí statisícová odškodnění, platit měl ale jednatel cestovní kanceláře, kterého soudy označily za organizátora zájezdu.

Vrchní soud vycházel z toho, že řidič autobusu porušil řadu předpisů, jel příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení. Navíc padělal osvědčení o profesní způsobilosti řidiče. Bylo by v rozporu s požadavkem na spravedlivé rozhodnutí, aby také on nenesl část odpovědnosti za popsaný zásah, uvedl vrchní soud. 

Nejvyšší soud ale dospěl k opačnému názoru, podle kterého zaměstnanec neodpovídá přímo postižené fyzické osobě, ale svému zaměstnavateli. Výjimkou jsou jen vyložené excesy, kdy zaměstnanec extrémně vybočí z plnění svěřených úkolů. Za takový exces však nelze podle NS automaticky považovat jakékoliv chování zaměstnance, kterým někomu způsobí nemajetkovou újmu, nebo dokonce spáchá trestný čin. Takovým excesem prý není ani havárie u Nažidel. 

„Ač je si dovolací soud plně vědom skutečnosti, že první žalovaný (řidič) v rozhodné době porušil řadu povinností (a to i v intenzitě trestného činu), přesto ze spisu nevyplývá, že by toto jednání bylo možné kvalifikovat jako exces,“ rozhodl Nejvyšší soud. Vrchní soud tak musí případ projednat znovu a bude při tom vázán názorem nadřízené instance.   

Justice už v minulosti přiznala některým pozůstalým odškodné od jednatele cestovní kanceláře Vlna Eduarda Knappa. Šlo o částky v řádu statisíců korun. Právě Knappa soudy označily za organizátora zájezdu, z něhož se více než padesátičlenná výprava vracela autobusem. Nese tak hlavní díl zodpovědnosti za neštěstí. Knapp však před časem zemřel. Neexistuje už ani dopravní firma LSK Autobusy, která poskytla autobus a řidiče zaměstnávala.

Nehoda u Nažidel se stala v březnu 2003. Autobus směřující z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic vjel do protisměru, převrátil se na bok a spadl z asi sedmimetrového srázu. Střecha se při pádu zcela odtrhla. Na místě zahynulo 17 osob, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice. Dvacátý člověk zemřel na následky havárie později. Autobus převážel mladé lidi z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, kteří se vraceli z Alp.