Praha roste - počet obyvatel se za deset let zvýšil skoro o 90 tisíc

Praha – Počet obyvatel Prahy se rozrostl za posledních deset let o 86 700, což představuje zhruba osm procent. Jednak se totiž do metropole stěhují cizinci, navíc se rodí i více dětí, než kolik lidí umírá. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Ze všech lidí, kteří se do metropole stěhují, tvoří 70 procent právě cizinci. Naopak 60 procent lidí, kteří se z města stěhují pryč, tvoří Češi.

Za posledních deset let se do metropole přistěhovalo přes 90 tisíc cizinců, hlavně Rusové, Ukrajinci, Slováci a Vietnamci. Naopak ti, kdo se z metropole stěhují pryč, míří hlavně do menších obcí Středočeského kraje, které mají dobrou dopravní dostupnost. Za prací pak do Prahy dojíždějí. 

Z hlediska živě narozených dětí a zemřelých lidí byl podle statistiků zlomový rok 2006, kdy se pomyslné křivky jejich počtu protnuly. Od té doby počet narozených dětí počet zemřelých lidí každoročně převyšuje. Navzdory tomu přirozenou měrou ubylo v metropoli za deset let asi 5 000 obyvatel. „Největší podíl na populaci mají lidé kolem 40 let, to souvisí i s populační vlnou silných ročníků ze 70. let,“ uvedla Jana Podhorská z pražské pobočky ČSÚ.   

Pražanky mají podle statistiků první dítě v průměru ve věku 30,2 roku, což je o 2,6 roku více, než je český průměr. Narození svého prvního potomka ženy odkládají hlavně kvůli kariéře. 35 procent dětí se narodilo mimo manželství – Praha tak u nás patří k regionům s nejnižším počtem takto narozených dětí.