Objevena nová relikvie sv. Anežky, v Praze bude vystavena příští týden

Praha – Řád křižovníků s červenou hvězdou objevil novou relikvii sv. Anežky České, jde o část kosti její ruky. Dříve ji měly v držení klarisky, pak se dostala do Vídně, odkud byla převezena do Česka. Autenticita relikvie je potvrzena administrativou církve, nikoliv badatelsky. Pokud by totiž chtěli vědci zkoumat DNA, tak musí kost rozdrtit a ani pak není jisté, že by analýza byla úspěšná. Ostatek světice bude součástí výstavy věnované sv. Anežce, která začíná v Praze příští týden.

Letos od narození světice uplynulo 800 let, výstava má být proto velkou připomínkou jejího života. Veřejnosti se tam představí na 300 exponátů, a to včetně zápůjček ze zahraničí. Velký zájem o sv. Anežku Českou vzbudilo už loni v únoru neúspěšné hledání jejích ostatků v pražském kostele sv. Haštala. 

Relikvii nejdřív jen jako ostatek v 60. nebo 70. letech převezly jeptišky k faráři do Střížova v jižních Čechách. Sestra faráře pak kůstku předala do Vídně. V osmdesátých letech se ostatek vložil do relikviáře a o deset let později se dostal zpátky do Prahy. „Já jsem o tom nevěděl, shodou okolností jeden spolubratr, který měl ten relikviář na faře, tak ho přivezl,“ uvedl Marek Pučalík z Řádu křižovníků s červenou hvězdou. 

Jediným dosud známým ostatkem svaté Anežky je spodní čelist uchovaná ve sbírce královského zámku Escorialu u Madridu. Z Prahy relikvii odvezla císařovna Marie roku 1576. Poslední zub z této čelisti věnoval v 90. letech španělský král Juan Carlos vídeňským křižovníkům s červenou hvězdou, část kosti po žádosti kardinála Františka Tomáška získala i svatovítská kapitula. Původ a věrohodnost relikvie jsou však někdy zpochybňovány.

Pojem relikvie označuje zejména tělesné pozůstatky světců, ale také předměty s životem svatých spojené, jako jsou například zbytky jejich šatů a jiných osobních předmětů. Mezi věřícími jsou uchovávány v úctě a někdy je jim přičítána zázračná moc.