Letos od narození světice uplynulo 800 let, výstava má být proto velkou připomínkou jejího života. Veřejnosti se tam představí na 300 exponátů, a to včetně zápůjček ze zahraničí. Velký zájem o sv. Anežku Českou vzbudilo už loni v únoru neúspěšné hledání jejích ostatků v pražském kostele sv. Haštala.
Relikvii nejdřív jen jako ostatek v 60. nebo 70. letech převezly jeptišky k faráři do Střížova v jižních Čechách. Sestra faráře pak kůstku předala do Vídně. V osmdesátých letech se ostatek vložil do relikviáře a o deset let později se dostal zpátky do Prahy. „Já jsem o tom nevěděl, shodou okolností jeden spolubratr, který měl ten relikviář na faře, tak ho přivezl,“ uvedl Marek Pučalík z Řádu křižovníků s červenou hvězdou.
Jediným dosud známým ostatkem svaté Anežky je spodní čelist uchovaná ve sbírce královského zámku Escorialu u Madridu. Z Prahy relikvii odvezla císařovna Marie roku 1576. Poslední zub z této čelisti věnoval v 90. letech španělský král Juan Carlos vídeňským křižovníkům s červenou hvězdou, část kosti po žádosti kardinála Františka Tomáška získala i svatovítská kapitula. Původ a věrohodnost relikvie jsou však někdy zpochybňovány.
Pojem relikvie označuje zejména tělesné pozůstatky světců, ale také předměty s životem svatých spojené, jako jsou například zbytky jejich šatů a jiných osobních předmětů. Mezi věřícími jsou uchovávány v úctě a někdy je jim přičítána zázračná moc.