Bublan: V areálu Sapa bují zločin a daňové úniky

Praha - V pražském areálu Sapa se podle informací tajné služby vyskytují drogy, perou se tam špinavé peníze a provází to velké daňové úniky i organizovaný zločin. Po dnešním jednání sněmovního branného a bezpečnostního výboru to řekl jeho předseda František Bublan (ČSSD). Zasedání výboru o situaci v libušském areálu bylo neveřejné a tajné služby informovaly jeho členy o konkrétních případech, prý hlavně z vietnamské komunity.

Společnost Saparia, která areál Sapa vlastní a prostory v ní pronajímá, vidí situaci jinak. Podnikatelské vztahy jsou podle jejího tiskového prohlášení v souladu s českými právními předpisy. „V areálu občas dochází k přestupkům některých nájemců či návštěvníků, ale vzhledem k vysokému počtu nájemců a návštěvníků se jedná o velmi malé procento,“ uvedla firma. Zdůraznila, že se v areálu v poslední době nestal žádný vážnější trestný čin a že spolupracuje s úřady na prevenci kriminality.

Bublan ale na základě informací od tajné služby hovoří o stamilionech korun vyváděných do zahraničí takzvaným arabským bankovním systémem. „Systém se ani nedá zkontrolovat,“ podotkl. Existuje navíc podle poslance podezření, že tamní podnikatelé jsou o různých kontrolách dlouho dopředu informováni, navíc nejsou důsledné.

Video Reportáž Karla Rožánka a Terezy Kručinské
video

Reportáž Karla Rožánka a Terezy Kručinské

Malá Hanoj, ghetto nebo kulturní centrum

Podle členky výboru, pražské poslankyně Jany Černochové (ODS) jsou kolem Sapy dva problémy - s porušováním veřejného pořádku a s bezpečností. Právě informace o bezpečnosti byly projednávány neveřejně. „Některé věci mě překvapily,“ poznamenala bez bližších podrobností Černochová.

Policejní prezident Petr Lessy: „Jen za minulý rok tady byla vyčíslena škoda a realizována trestná činnost v objemu zhruba 137 milionů, což je opravdu významné číslo.“

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda: „Informace, které se okolo tržnice Sapa objevují, považuji za velmi závažné. Proto se chci sejít v co nejkratší době s ministrem vnitra. Začátkem prosince se pojedu osobně do Sapy podívat.“


V areálu podle firmy Saparia jsou vedle „standardních prodejen“ různé služby - od finančních přes zdravotnické po běžné jako kadeřnictví. Majitel areálu se brání interpretacím, že jde o ghetto nebo uzavřenou komunitu. Společnost Saparia podle svého prohlášení připravuje podklady potřebné pro modernizace areálu. Půjde prý o významnou investici. Vedení hlavního města i městské části Libuš by si přálo, aby se areál tržnice Sapa nerozšiřoval. Zajistit to chce především pomocí územního plánu. Podle některých spekulací zástupci firmy usilují o rozšíření až o několik hektarů.