Okradení klienti H-Systemu dostanou zpět 7 procent

Praha - Po 13 letech se stovky okradených klientů zkrachovalého H-Systemu dočkaly dobré zprávy. Městský soud v Praze rozhodl, že jim bude vyplacena část peněz, které se podařilo zachránit poté, co byl majetek firmy prodán. Poškození však zatím dostanou pouze necelých sedm procent z původně vložených peněz.

Do společnosti H-System, která byla založena před 18 lety, vložilo peníze zhruba tisíc klientů s vidinou levného bydlení. Dokončeno bylo pouze 34 domů a finanční ztráty jsou téměř miliardové.

Městský soud v Praze nyní rozhodl, že se část peněz lidem vrátí. „Zatím jsme rozhodli alespoň o částečném uspokojení a výplatě 140 milionů korun,“ informuje mluvčí soudu Martina Lhotáková.

„Zaplať pánbůh, že alespoň něco. Samozřejmě je to po třinácti letech, což je hrozně dlouhá doba,“ komentuje to poškozený klient Ivan Král.

Soud vyplácí 140 milionů z dvoumiliardové pohledávky přihlášené do konkurzu H-Systemu. V praxi každý klient dostane zpět necelých sedm procent ze své pohledávky. „Poté, co insolvenční správce shromáždí další finanční prostředky, může postupné uspokojování pokračovat,“ uvedla mluvčí Lhotáková.

Neplánovali jsme podvod od začátku

Majetek H-Systemu a šéfa Petra Smetky provázely podezřelé transakce často. „Celkem společnosti Smetky disponovaly částkou přes dvě miliardy a větší část zmizela,“ připomíná advokátka poškozených klientů Hana Marvanová.

Petr Smetka si již za vytunelování H-Systemu odpykává dvanáctileté vězení. „V žádném případě jsme neplánovali podvod od začátku,“ brání se Smetka.

Jeden z největších projektů měl H-System v Horoměřicích u Prahy. Někteří lidé zde za své domy zaplatili celkem třikrát. Nejprve dali peníze H-Systemu, za další prostředky si domy sami dostavěli a nakonec ještě museli stavby odkoupit od konkurzního správce.