Krajské odbory kritizují Dobešovy změny ve školství

Praha – Školské odbory protestují proti avizovaným změnám ministra Josefa Dobeše (VV) v platových tabulkách učitelů, v plánovaném testování žáků 5. a 9. tříd nebo v novém financování škol. Podle odborové rady Moravskoslezského kraje Dobeš hazarduje s českým školstvím a vytváří ve školském systému atmosféru nejistoty. Ministr už před týdnem kritikům z řad odborů vzkázal, aby se místo osobních útoků zaměřily na skutečné problémy ve školách.

Odbory nesouhlasí například se zařazením učitelů s diplomem do stejné platové tabulky jako nekvalifikované. Návrh také ruší takzvaný věkový automat, podle nějž měli kantoři s určitou délkou praxe nárok na vyšší plat. „Tímto krokem ministr vyvolá sociální nejistotu v řadách pedagogických pracovníků s celkovým dopadem na kvalitu výuky,“ tvrdí severomoravští odboráři. Jejich výzvu k Dobešovu odstoupení podpořil i republikový výbor základních škol.

Obávají se také, že po navýšení platů o 500 až 1 500 korun v příštím roce bude v dalších letech opět následovat propad. Odboráři dále žádají, aby byly dorovnány platy nepedagogů, tedy třeba kuchařek a školníků, na úroveň roku 2010. „Už toho mají dost. Je to signál zespoda,“ komentovala výzvu krajských odborů Vondráčková. Odborům se nelíbí ani plánované změny ve financování škol. Školy s nenaplněnými třídami by měly dostávat méně peněz, ministerstvo tak chce omezit poloprázdné školy drahé na provoz. „Spolu s tímto návrhem zanikne velká část škol a školských zařízení, především v oblastech s menším počtem obyvatel,“ nelíbí se odborům.

Kritizovaly také plán na plošné testování žáků v 5. a 9. třídách, zejména pokud by měly být využity při selekci dětí na budoucí středoškoláky a učně. Nelíbí se jim ani chystaná revize školních osnov. „Oni velmi rádi demonstrují a vydávají nejrůznější zprávy. Ale starají se také o konkrétní učitele?“ reagoval už minulý týden Dobeš na výtky odborů. Jako příklad uvedl, že se zastal pedagogů propouštěných na letní prázdniny, zatímco odbory se za tyto kantory prý nepostavily.