Češi se naučí hospodařit. Stát chce spustit projekt za 890 milionů

Praha - Jak lépe hospodařit nebo žít zdravě. To by se v nových kurzech, které plánuje spustit ministerstvo školství, mohlo naučit až 100 tisíc Čechů. Projekt dalšího vzdělávání dospělých vyjde stát na 890 milionů korun. V rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál to uvedl náměstek ministra školství Jakub Hodinář. Podle rezortu jsou Češi v oblasti rozvoje vědomostí dospělých pod evropským průměrem a unie nás za to kritizovala.

Nový projekt MŠMT dalšího vzdělávání dospělých by měl pokrýt všechny tuzemské regiony a zasahovat do „všech klíčových oblastí“. V kurzech by tak se lidé měli učit žít zdravěji nebo základům finančním gramotnosti. Pokud půjde vše podle plánu, projekt bude spuštěn v polovině příštího roku.

„Je třeba říct, že Česká republika je v oblasti dalšího vzdělávání dlouhodobě pod evropským průměrem. Je to jedna z věcí, které nám vytýkala Evropská komise. Podporovala, abychom udělali systémový projekt, který tu situaci nějakým způsobem změní,“ tvrdí první náměstek ministra školství Jakub Hodinář.

Šéf portálu Česká škola: Obávám se nejhoršího

Už nyní ale zaznívají kritické hlasy. „Zkušenost říká, že centrální projekty, které organizuje ministerstvo, ať už to byl Internet do škol a další, byly většinou neefektivní. V tomhle případě jsou částky velmi vysoké,“ uvedl šéfredaktor portálu pro učitele Česká škola Janek Wagner. V projektu na vzdělávání dospělých by prý měl být například vytvořen e-learningový portál za 150 milionů, přičemž podobný portál už existuje.

Ministerstvo školství
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Češi jsou ve vzdělávání dospělých pod průměrem EU, v roce 2010 se zde vzdělávalo jen 7,5 procenta dospělých. Například ve Skandinávských zemích si průběžně doplňuje vzdělání přes 30 procent dospělých.