Policie pátrá po děkanovi plzeňských práv

Praha - Policie pátrá po děkanovi právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Květoslavu Růžičkovi. Nezvěstný je od pátečního rána, kdy odešel ze svého bydliště v Praze 5. Růžička stojí v čele fakulty, kterou před časem zasáhla aféra s rychlostudenty. Ministerstvo jí před dvěma týdny odebralo akreditaci doktorského studijního programu.

Pátrání po Růžičkovi bylo vyhlášeno v sobotu, v neděli dopoledne o něm policie informovala na svém webu. Růžička ze svého domova odešel v pátek před desátou ráno. „Doposud se nevrátil a nepodal o sobě žádnou zprávu. Není vyloučeno, že odjel z hlavního města Prahy a pohybuje se po celé České republice buď pěšky nebo prostřednictvím hromadné dopravy,“ uvádí policie.

Popis Květoslava Růžičky

Dvaašedesátiletý Květoslav Růžička je 175 až 180 centimetrů vysoký. Má pleš, po stranách prošedivělé vlasy a výrazné tmavé obočí. Při svém odchodu z domova měl na sobě sportovní červenobílou bundu, tmavě modrý svetr s šedým vzorem, bílou košili, černé látkové kalhoty a na hlavě kulich červenomodrobílé barvy.


Květoslav Růžička, profesor mezinárodního práva, se ujal fuknce děkana kritizované právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni v listopadu 2010. Před dvěma týdny ministerstvo odebralo fakultě akreditaci doktorského studijního programu, a tedy i oprávnění udělovat titul JUDr.

Osud plzeňských práv zůstává nejistý

Další osud fakulty, kterou stále doprovázejí dozvuky předloňské aféry, kdy se potýkala s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem, je nyní v rukou akreditační komise, jež bude o reakreditaci magisterského i bakalářského oboru rozhodovat koncem listopadu nebo ledna.

Právnická fakulta v Plzni
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Růžičkovo jméno padlo i v kauze Diag Human

Růžičkovo jméno se objevilo také v souvislosti s případem firmy Diag Human, která s Českem vede spor kvůli obchodu s krevní plazmou. Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. V Rakousku proto dala společnost podnět k zabavení tří uměleckých děl. Vídeňský soud ji v květnu vyhověl a díla předběžně zabavil. Česku se exekuci podařilo zvrátit, firma se proti tomu však odvolala. Rakouský odvolací soud ale návrh Diag Human zamítl. 

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových i ministerstvo zdravotnictví přitom tvrdí, že rakouský soud původně uznal nárok firmy na odškodnění na základě podvrženého dokumentu, který jako jeden z důkazů předložili právní zástupci Diagu. Nepřímo se v něm tvrdí, že arbitráž mezi firmou a ČR už skončila, a to v neprospěch státu. Pod dokumentem je podepsán právě Růžička, jeden z rozhodců, kteří vydali v srpnu 2008 nález, podle něhož měla ČR firmu odškodnit. 

Policie prý Růžičku vyslechla. Ten už letos v červnu Právu tvrdil, že neví, z čeho rakouský soud vycházel. „Nemám s tím nic společného, nic jsem na vídeňský soud neposílal, nepamatuji se, že bych dával někdy nějaké stanovisko nebo rozhodnutí,“ řekl tehdy.