Tři Češi obvinění v Zambii by mohli jet za tři týdny domů

Lusaka – Případem trojice Čechů obviněných v Zambii ze špionáže by se měl v nejbližší době začít zabývat tamní vrchní soud. Jejich nucený pobyt by tak mohl skončit už zhruba za tři týdny. Napsal to dnes deník Lidové noviny (LN) s odvoláním na právníka, který Čechy zastupuje a sešel se i se zambijským prezidentem. Když soud zařadí případ mezi projednávané, veřejný žalobce bude moci obvinění stáhnout. Za focení rizikových objektů zadržela Čechy vojenská policie v polovině října.

„Vrchní soud zařadí případ mezi projednávané a veřejný žalobce může popřípadě žalobu stáhnout. Že se tak stane, je nyní pravděpodobnější než dřív,“ napsal LN český velvyslanec v Zimbabwe Luděk Zahradníček. Soud by měl podle deníku tento týden vyhodnocovat dokumenty, které se Čechů obviněných ze špionáže týkají, a příští týden případ uzavřít.
 
Postup případu k zambijskému vrchnímu soudu si pochvaluje i české ministerstvo zahraničních věcí. „Teď je ta chvíle, kdy se konečně mohou konat nějaké právní úkony,“ sdělil LN mluvčí ministerstva Vít Kolář. „Náš právník, který na rozdíl od českých nebo místních úřadů jen neslibuje, ale koná, nám sdělil, že naděje je tentokrát veliká,“ řekl deníku obviněný Jiří Coufal.

Žalobce chce Čechy poslat domů, policisté ale ne

Veřejný žalobce má od začátku zájem Čechy poslat domů. Několikrát jim proto slíbil, že žalobu stáhne, napsal deník. Zambijští policisté ale trvají na tom, aby Češi stanuli před soudem. Tím by se ale jejich nucený pobyt v této africké zemi o značnou dobu protáhl.

Letadlo, o které se zajímali muži obvinění v Zambii
Zdroj: ČT24

O komunikaci se zambijským ministerstvem se zhruba před dvěma týdny pokoušel také ministr Karel Schwarzenberg. Jeho protějšek ale neměl čas, Schwarzenberg si proto domluvil náhradní termín, ale ani ten nevyšel. „Zambijský ministr ze zdravotních důvodů zrušil svůj program,“ popsal Kolář. Do případu se vložili i čeští europoslanci. Ti vyzvali představitele
Evropské unie, aby pomohli mužům vrátit se domů.
   
Češi jsou v Zambii od poloviny října. Vojenská policie je tam zadržela poté, co si na výletě fotografovali různé objekty. Když pořizovali snímek letadla na letišti, byli zadrženi. V jejich fotoaparátu pak policie našla další „kompromitující“ snímky. Muži si například vyfotili starou stíhačku. Na jejím pozadí byl ale vchod na leteckou základnu.