Odboráři v pátek projdou Prahou, chtějí lepší vyšetřování korupce

Praha – Odbory v pátek kvůli korupčním kauzám uspořádají v Praze demonstraci. Poslancům chtějí také předat výzvu, aby zřídili komisi, která na vyšetřování korupce dohlédne. Řekl to dnes předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Mítink Proti korupci za zvýšení životní úrovně by měl začít ve 12:00 na Palackého náměstí. Po něm by se účastníci měli vypravit na pochod k Poslanecké sněmovně.

„Chceme upozornit, že upadající morálka začíná u vrcholových politiků,“ řekl Dufek. Na korupční kauzy podle něj odbory poukazují již delší dobu. Naposledy to bylo na demonstraci spojené s červnovou stávkou dopravních odborů, kdy upozorňovaly na kauzy ProMoPro, Diag Human, IPB, zbrojní zakázky či Opencard. Od té doby se podle odborů objevily další kauzy, třeba ta týkající se Mostecké uhelné společnosti. „Naše akce je výzvou pro občany, aby na politiky tlačili, aby ta komise ustavena byla,“ řekl místopředseda ASO Jaroslav Pejša.

Bohumír Dufek: „Jednoznačně chceme říct, že se nám nelíbí současná politická situace. Vnímáme to, že to není jen krize ekonomická, ale i krize morálních hodnot… Nebudeme mlčet, protože politici si tento stát nemůžou ve svůj prospěch zprivatizovat.“  


„O korupci hovoří všechny politické strany, které jsou v Parlamentu, takže jim nic nebrání, aby se na této komisi dohodly,“ řekl Dufek. Komise by podle něj neměla nic vyšetřovat, jenom by měla dohlédnout na policii, aby neodkládala kauzy. Vedle zástupců všech politických stran by v ní podle Dufka měli být i zástupci občanské veřejnosti.

Dufek: Budeme preferovat strany, které zakotví osobní zodpovědnost politiků

Náměstek vicepremiérky pro koordinaci boje s korupcí Robert Vacek se ale nedomnívá, že vznik komise je nejlepší řešení. „Není to na pořadu dne. Obáváme se, že zřizování takovýchto komisí nevede k nějakému úspěchu,“ řekl ve Studiu ČT24. Lze se o tom podle něj bavit jen v okamžiku, kdy by vznikla komise pro konkrétní případ. Takový přístup je ale právě podle Dufka špatný, protože politici nemají zasahovat do kauz, od toho je tu policie. „Jestli začnou politici vstupovat do jednotlivých kauz, vše se zamete pod koberec,“ dodal.

„Datum 25. listopadu jsme vybrali s ohledem na to, že toho dne (v roce 1989) bylo na Letenské pláni půl milionu lidí,“ dodal Pejša. Nedělá si prý iluze, že přijde tolik lidí i letos. „Uvidíme, kolik jich bude ochotných vyjádřit svůj názor,“ dodal. Zatím poslední protestní akce proti vládě se konaly 17. listopadu. Na pražském Václavském náměstí se podle policie sešlo asi 1 000 lidí, stovky demonstrantů dávaly najevo nesouhlas s vládní politikou v Brně, Ostravě a Olomouci. Největší letošní protestní akcí odborů pak byla červnová stávka v dopravě, která na 24 hodin zastavila vlaky v celé zemi i metro v Praze, v metropoli a dalších městech pak omezila městskou dopravu. V květnu pořádaly odbory na Václavském náměstí v Praze demonstraci proti reformám, na kterou přišlo na 40 000 lidí.

ASO má podle svého vedení asi 200 000 členů a zastřešuje 14 odborových organizací. Patří mezi ně například vlivné Odborové sdružení železničářů či Lékařský odborový klub.