Ruský prezident zavítá do Prahy 7. a 8. prosince

Praha – Hlava Ruské federace Dmitrij Medvěděv přijede podle neoficiálních informací do Prahy 7. a 8. prosince. Medvěděva do Prahy pozval jeho český protějšek Václav Klaus, Hrad ale zatím nechce o datu návštěvy hovořit. V říjnu prosincovou návštěvu potvrdila Moskva, podle dřívějších zpráv se má Medvěděv v první polovině prosince zúčastnit zahájení výstavy drahocenností moskevského Kremlu na Pražském hradě.

Klaus se s Medvěděvem potkal loni, kdy na Hradě hostil summit Rusko-USA. Medvěděv a americký prezident Barack Obama při něm podepsali smlouvu o omezení jaderných zbraní.

Na pražské výstavě kremelských cenností, jejímuž zahájení by měl být ruský prezident přítomen, se představí 132 exponátů, které ilustrují život panovníků i běžný život v Rusku v 16. a 17. století. Expozice v Císařské konírně bude zahájena 9. prosince a potrvá do 4. března.

Očekává se, že Medvěděv by v Praze mohl hovořit i o tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, o niž má zájem ruský Atomstrojexport. Soupeří s americkou firmou Westinghouse a francouzskou Arevou.