Zvláštní zmocněnec má vyrazit do Zambie v nejbližší době

Praha – Zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí, který má pomoci trojici Čechů obviněných ze špionáže, vyrazí do Zambie v nejbližší době. Uvedl to ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Zmocněnec má prověřit situaci obviněných i okolnosti případu. Ministerstvo je v kontaktu i s diplomaty dalších zemí, podrobnosti ale nebude sdělovat.

Podle dnešních Lidových novin případ trojice Čechů obviněných v Zambii spěje k závěru a zhruba za tři týdny by se mohli vrátit do Česka. "Musíme vyčkat, až to bude přiděleno k
soudu, pak teprve může nějaká mašinérie zafungovat a potom státní zastupitelství obvinění oficiálně předloží nebo to zavrhne jako neopodstatněné. Na to musíme teď čekat. Doufám, že to bude uprostřed prosince," uvedl šéf české diplomacie.

Čeští občané do africké země přijeli jako turisté, v polovině října ale byli v hlavním městě Lusace zadrženi a místní úřady je obvinily ze špionáže. Češi totiž v zemi pořídili fotky, které následně policie označila za rizikové, kvůli tomu jim hrozí až 25 let vězení. Všichni tři ale obvinění popírají a považují ho za nesmyslné. 

Češi nyní přebývají v rozestavěném domku bratra honorárního konzula. Každý pátek se musí hlásit na policii. Předtím strávili sedm dní v policejní vazbě. „Vrchní soud zařadí případ mezi projednávané a veřejný žalobce může popřípadě žalobu stáhnout. Že se tak stane, je nyní pravděpodobnější než dřív,“ napsal LN český velvyslanec v Zimbabwe Luděk Zahradníček. Soud by měl podle deníku tento týden vyhodnocovat dokumenty, které se Čechů obviněných ze špionáže týkají, a příští týden případ uzavřít.   

Veřejný žalobce má od začátku zájem Čechy poslat domů. Několikrát jim proto slíbil, že žalobu stáhne, napsal deník. Zambijští policisté ale trvají na tom, aby Češi stanuli před soudem. Tím by se ale jejich nucený pobyt v této africké zemi o značnou dobu protáhl.