Pražská nemocnice milosrdných sester otevře paliativní centrum

Praha – Vedení Nemocnice milosrdných sester svatého Karla Boromejského v Praze pod Petřínem zprovozní paliativní oddělení. Zdravotnické zařízení, které prozatím není v Čechách příliš obvyklé, poslouží lidem s těžkými nevyléčitelnými nemocemi. Na rozdíl od hospiců bude přijímat i pacienty, kteří se později můžou vrátit domů. Nové centrum začne sloužit od začátku ledna.

Oproti hospicům má paliativní oddělení výhodu v možnosti těsně spolupracovat s dalšími nemocničními specialisty. „Paliativní medicína se zaměřuje na nemocné, kteří mají pokročilé, nevyléčitelné onemocnění. A mají závažné symptomy, které je limitují v jejich existenci,“ uvedla vedoucí projektu Přemysla Marková. Podobné zařízení jako součást nemocnice je v ČR zatím jenom v Jihlavě. 

Nové oddělení nemocnice pod Petřínem má nabídnout také větší prostor pro podporu pacientů ze strany blízkých. Právě aktivní účast příbuzných a přátel je totiž u lidí s nevyléčitelnou chorobou důležitým prvkem péče. Paliativní oddělení tak pro blízké vyhradí šest z celkem devatenácti lůžek. „Určitá část pacientů se může zlepšit, může se zlepšit kvalita jejich života a budou moct odejít do domácí péče,“ vysvětluje náměstek ředitele nemocnice Gustav Berlinger.

Součástí oddělení bude i edukační centrum, kde specialisté naučí rodinné příslušníky, jak se o pacienta správně starat. Nemocnice bude také půjčovat zdravotnické pomůcky, které pacient potřebuje i doma. „Aby mohli život, který jim zbývá a který je určitým způsobem časově limitovaný, prožít na plno a pokud možno v kruhu svých blízkých,“ dodala Marková.

/*json*/{"map":{"lat":50.088510984938,"lng":14.398398399353,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.087051627171,"lng":14.39573764801,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/