Sobotka už nebude šéfem poslanců ČSSD

Praha - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odstoupí z funkce šéfa sociálnědemokratických poslanců. Oznámil to na dnešním zasedání klubu s tím, že rezignaci podá na schůzi plánované od 6. prosince. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že už nechce spojovat obě funkce a příští rok se hodlá soustředit na podporu kandidátů ČSSD v krajských volbách. Jako svého nástupce doporučil Sobotka současného místopředsedu klubu Jeronýma Tejce.

Spojit obě funkce Sobotka pokládal za nutné po loňských sněmovních volbách, po nichž odstoupil z čela strany Jiří Paroubek, a kvůli sjezdu ČSSD, v němž svedl souboj o křeslo v čele sociální demokracie s nyní prvním místopředsedou Michalem Haškem. Stranu bylo podle Sobotky nutné stmelit a konsolidovat. Spory ve straně už se prý ale podařilo překlenout a Sobotka je přesvědčen o tom, že Tejc, jehož nominoval, je připraven se úlohy zhostit. 

Předseda ČSSD přijde rezignací na funkci šéfa klubu o příplatek k poslaneckému platu. Nepřijde naopak o přednostní právo vystoupení na sněmovním plénu; a to díky už schválené novele jednacího řádu, která je rozšiřuje i na předsedy stran, pokud jsou poslanci.