Sváček přijal nabídku prezidenta Klause kandidovat do Ústavního soudu

Praha - Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček přijal nabídku prezidenta Václava Klause, aby se příští rok ucházel o uvolněné místo soudce Ústavního soudu. Kandidaturu teď bude obhajovat v Senátu, který musí Klausův výběr potvrdit. „Pan prezident mi učinil nabídku kandidovat na soudce Ústavního soudu. Já jsem touto nabídkou velmi poctěn a zavázán. Nabídku jsem přijal a budu se snažit ji obájit před Senátem,“ uvedl Sváček.

Soudce Ústavního soudu jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let. Patnáctičlenný soud je od roku 2005 kompletní a jeho složení se od té doby neměnilo. V březnu příštího roku ale vyprší funkční období místopředsedkyni soudu Elišce Wagnerové. Klaus tak bude mít po delší době možnost vybrat na uvolněné místo spolu se Senátem nového ústavního soudce. 

Ústavní soud zaznamenal největší obměnu v souvislosti s ukončením funkčního období části svých členů v roce 2003. Senátoři a prezident Klaus se od té doby dostávali do sporu o některé kandidáty. Z 19 nominovaných, které Klaus nabídl Senátu, mu horní komora odmítla šest. Jmenováním soudce Vladimíra Kůrky v roce 2005 však byl nakonec soudcovský sbor Ústavního soudu naplněn.