Brusel přestal prošetřovat český nákup letadel CASA

Brusel - Evropská komise zastavila právní kroky vůči České republice, které začala podnikat kvůli výběru vojenských letadel CASA pro českou armádu. Brusel vytýkal Praze, že u zakázky za 132 milionů eur nevypsala výběrové řešení. Komise má sice pochybnosti i nadále, nicméně se rozhodla řízení v této věci zastavit vzhledem k tomu, že Česko změnilo legislativu o zadávání zakázek.

ČR nákup bez výběrového řízení zdůvodňovalo tím, že vzhledem k tomu, že letouny měly být určeny pro vojenské mise, tedy pro ochranu zájmů Česka, nebylo veřejné řízení nutné. Takovou možnost unijní legislativa připouští, ovšem mělo by jít spíše o výjimečné případy. 

Komise v dnešním prohlášení uvedla, že se nadále domnívá, že obchod z roku 2009 se měl uskutečnit na základě celoevropského tendru. Jenže mezitím už došlo k realizaci smlouvy. Navíc Česká republika změnila svou legislativu týkající se zadávání veřejných zakázek, takže v budoucnu by se měla na podobné případy vztahovat nová evropská pravidla, která byla do českého práva zahrnuta.   

Pořízení čtyř letounů schválila vláda Mirka Topolánka. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu.   

Obchod byl od počátku terčem kritiky a ke spekulacím kolem vysoké ceny zakázky se postupně přidaly technické potíže s letouny. Letadla v nynějším stavu nelze nasadit do misí. Ministr obrany Alexandr Vondra kvůli tomu před několika dny uvedl, že pokud výrobce neodstraní včas závady tak, aby letouny byly plně funkční, navrhne vládě odstoupení od smlouvy. Podle zástupců firmy Omnipol, která letadla dodala, by však šlo o krajní krok, na kterém by vydělali jen právníci.