Praha zruší miliardový tendr na svoz odpadu

Praha – Miliardová zakázka na svoz a likvidaci komunálního odpadu v Praze bude zrušena. Všechny tři nabídky tendru s dobou platnosti deset let dnes ráno komise magistrátu vyřadila, jak potvrdil radní Radek Lohynský (ODS), který má nyní tuto problematiku na starosti. Mnoha kritikům vadila zejména předražená cena. Předpokládaná hodnota tendru byla 13,2 miliardy korun, nejnižší nabídka byla ale o více než tři miliardy vyšší.

Magistrátní komise si prý nad drahou zakázkou nechala vyhotovit posudek a na základě něho se rozhodla tendr zrušit. Právě miliardový tendr byl podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) jednou z možných příčin rozpadu koalice s pražskými sociálními demokraty. Zakázku dlouhodobě kritizovala také TOP 09, která se dnes dostala do vedení hlavního města.

V červenci vyhlásil magistrát výběrové řízení, které mělo rozhodnout o tom, kdo bude v metropoli zajišťovat svoz odpadu v příštích deseti letech. Praha počítala s hodnotou zakázky 13,2 miliardy korun. Do soutěže se přihlásila tři konsorcia. Nejlevnější nabídka byla 16,4 miliardy korun bez DPH, kterou podalo sdružení firem Čistá Praha, za nímž stojí tři subjekty: Pražské služby, AVE CZ a Pražská odpadová a. s.

Magistrát hlavního města Prahy
Zdroj: ČT24
Autor: Vojtěch Rejl

Pražská odpadová a. s. však disponovala jen dvoumilionovým kapitálem, nemá zkušenosti a podle zápisu v obchodním rejstříku vznikla 21. října – necelé dva týdny před otevíráním obálek s nabídkami. Zbylé společnosti s ní nespolupracují, ale přímo ji vlastní. Advokáti obou firem tak nechali novou společnost založit „na klíč“.

Taková kombinace je podle expertů typická v případech, kdy chce mít ze zakázky prospěch nepozorovaně i někdo v pozadí. „Působí to tak, že za Pražskou odpadovou je schovaný někdo, kdo se podílel na přípravě zakázky, a jistí si tak provizi. Takový postup je rutina,“ řekl Stanislav Beránek z protikorupční organizace Transparency International.

Jako opoziční zastupitel tendr kritizoval Pavel Richter (TOP 09), který by měl být v nové radě náměstkem pro infrastrukturu. Pražská odpadová, která je součástí sdružení Čistá Praha, podle něj byla založena pouze několik dnů před přihlášením do soutěže a nemá žádné zkušenosti. Lidovým novinám řekl, že vznikla jen proto, aby se přes ni daly přelévat peníze z tendru.

Firmy AVE CZ i Pražské služby jakékoliv podezření odmítají s tím, že Pražská odpadová byla založena proto, aby koordinovala práce na zakázce a plnila některé administrativní funkce.