Bernard: Za vznikem korupčního prostředí v Česku stojí i odchody elit

Praha - Za vznik korupčního prostředí v ČR vděčí Češi i neustálému odchodu národních elit a komunistické minulosti. Na strasti páchané v dávné historii se ovšem nelze vymlouvat věčně. Myslí si to úspěšný pivovarník a bojovník proti korupci Stanislav Bernard, který byl hostem Hyde Parku ČT24. Korupce podle Bernarda demoralizuje společnost jako celek a způsobuje, že lidé ztrácí naději - ročně se totiž v Česku rozkrade zhruba sto miliard korun. Soudy, policie i státní zastupitelství navíc podle pivovarníka velmi často pracují pod tlakem politiků. Bernard rovněž upozornil na alarmující skutečnost, že spousta lidí v tuzemsku považuje Libora Michálka, jenž odhalil korupci na Státním fondu životního prostředí ČR, za práskače. Podle pivovarníka je přitom Michálek „člověk hodný úcty“.

Pivovarník se domnívá, že komunistická minulost má na korupčním prostředí v Česku zásluhy, současná situace ovšem není zapříčiněná pouze bývalým režimem. „Lidé, kteří fungují v ekonomicky aktivním věku po revoluci, se naučili velmi dobře využívat slabin tohoto systému,“ míní Bernard. 

Korupce demoralizuje celou společnost

Pivovarníkovi se nezamlouvají schodkové rozpočty, které vznikají i proto, že se v tuzemsku ročně rozkradou miliardy. „Nejhorší dopad to má na psychiku lidí. Dochází k demoralizaci a ztrátě chuti,“ poznamenal Bernard, který vstup do Nadačního fondu proti korupci dlouho zvažoval. „Cítím potřebu dát najevo, že to, co se děje kolem, není v pořádku,“ dodal bojovník proti korupčníkům. Bernarda podle jeho slov netěší být spokojen jen sám se sebou - rád by Českou republiku posunul „někam dopředu“. 

Korupční prostředí podle Bernarda souvisí i s malou národní hrdostí. „Mnoho národů je mnohem hrdějších, než jsme my. Je to dáno historií, za posledních sto let jsme zažili spoustu situací, které k hrdosti nepřispěly,“ podotkl pivovarník. Nejzávažnějším bodem je pak neustálý odchod národních elit, jež mají tvořit „osu národa“.

Stanislav Bernard, pivovarník: 

„Korupce v Česku nabývá takových rozměrů, že je situace neúnosná. Hovoří se tu zhruba o sto rozkradených miliardách ročně, a to už je proklatě velká částka na to, aby se tím začal někdo zabývat.“


Soudy i policie pracují pod tlakem politiků

Bernard stále věří, že se korupční kauzy v ČR řádně prošetří. Největší slabinou je podle něj způsob fungování policie, státního zastupitelství a soudů, které jsou často pod vlivem politiků. „Tyto orgány fungují pod tlakem, díky tomu je v Česku velice málo dořešených případů,“ řekl pivovarník. 

Protikorupční fond ocenil například Libora Michálka. „Spousta lidí jej nemá za člověka, který prokázal odvahu a kvůli tomu má dnes problémy, ale má ho za práskače,“ konstatoval Bernard, podle jehož názoru si Michálek jasně zaslouží úctu. Uvažuje se přitom o zákonu, který by podobné lidi ochránil. A dokonce by mohli získat i odměnu. Protikorupční fond navíc vytváří i návrhy legislativních změn – například znění zákona o veřejných zakázkách. „Naše znění bylo v souladu s Evropskou unií,“ upozornil Bernard.

„Krást se prostě nemá,“ konstatuje Bernard

Pivovarník by nejraději viděl pro korupčníky mnohem přísnější tresty. „Stává se, že někdo rozkrade x milionů a dostane pokutu, která je 'entitou' ukradené částky,“ připomněl Bernard, který by nastavil několikanásobnou pokutu, a to i v případě, že by na ni musel dotyčný člověk pracovat třeba celý život.

Bernard je jednou z nejuznávanějších značek na českém trhu. Sám Stanislav Bernard se stal v roce 2000 pivovarskou osobností století. Jeho začátky byly tvrdé – roky prý spal na karimatce. Bernard bojuje kromě korupce i s velkými pivovary. V 90. letech třeba prosadil diferenciované spotřební daně pro malé nezávislé pivovary. Politické ambice po svém neúspěšném kandidování do Senátu za ODS již nemá – chce pouze silnou firmu, jež bude vydělávat.