Schwarzenberg navrhuje, aby se v Česku mohlo léčit pět raněných Libyjců

Praha – Pět dospělých Libyjců se zřejmě bude léčit v Česku v rámci humanitárního programu Medevac, který dosud sloužil k léčbě dětských pacientů z válkou postižených oblastí. O zařazení Libyjců do programu požádal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Podle návrhu připraveného pro středeční jednání vlády by pro raněné mělo odletět letadlo české armády 12. prosince.

„Konkrétní zapojení České republiky v této podobě do humanitárních aktivit vůči Libyi je v zájmu budoucích dobrých vztahů s touto zemí i celým regionem v přímém sousedství Evropy,“ uvádí se ve zprávě. Přeprava bude stát 250 tisíc korun, které uhradí ministerstvo vnitra.   

Pacienti budou vybráni ve spolupráci českého zastupitelského úřadu v Libyi, zúčastněných nemocnic v Tripolisu a českého lékaře vyslaného do Libye Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze. Koordinační roli včetně smluvního zajištění léčby a pobytu pacientů v Česku bude plnit ministerstvo zdravotnictví, jemuž za to zaplatí ministerstvo vnitra.   

Libyjské velvyslanectví požádalo českou diplomacii o pomoc při doléčení zraněných už dříve, v českých nemocnicích chtělo umístit několik desítek těžce zraněných Libyjců, údajně dokonce předalo ministerstvu zdravotnictví seznam 30 lidí s žádostí o urychlenou pomoc. Černínský palác ale chtěl, aby potřebné vybrali Češi, kritiku ze strany libyjského zastoupení odmítl. 

Pokračování programu Medevac schválila na jaře vláda s tím, že by se v Česku měly léčit děti z Kambodže s vrozenou srdeční vadou, loni se tu úspěšně léčily dvě děti. Od roku 1993 v českých nemocnicích absolvovalo léčbu 128 pacientů, převážně dětí. Nejvíc pacientů, kteří byli v rámci programu Medevac v Česku léčeni, pocházelo z Iráku (42) a z Kosova (40). Následují Bosna a Hercegovina (17), Afghánistán (14), Pákistán (deset), Kambodža (čtyři) a Rusko (jeden).