Generální inspekci bezpečnostních sborů povede Bílek

Praha - Premiér Petr Nečas jmenoval do čela Generální inspekce bezpečnostních sborů bývalého náměstka policejního prezidenta Ivana Bílka. Inspekce začne pracovat od příštího roku. Má stíhat trestné činy příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce.

Inspekce bude podle zákona samostatným bezpečnostním sborem s vlastním rozpočtem. Na jeho příslušníky se bude vztahovat zákon o služebním poměru. Bude mít postavení policejního orgánu podle trestního řádu a pravomoci celostátního útvaru kriminální policie. Podle předlohy bude mít na starosti veškerou kriminalitu příslušníků a občanských zaměstnanců policie.

Ivan Bílek: „Vnímám to jako obrovskou výzvu vybudovat samostatný bezpečnostní sbor. Do toho vstupuje obrovský prvek nezávislosti. Teď v podstatě se vyšetřování vrátí do rukou bezpečnostního sboru a víceméně pozice státního zástupce se změní na dozorovou.“

Jeroným Tejc (ČSSD): „Z těch jmen, o kterých se spekulovalo, patří jméno pana Bílka k těm lepším. Já budu doufat, že přesto, že byl vybrán tímto způsobem, v podstatě politickým, bude objektivní.“


U celní správy a vězeňské služby bude inspekce stíhat trestnou činnost všech příslušníků, u občanských zaměstnanců trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem pracovních úkolů. Zákon předpokládá, že inspekce bude provádět zkoušky spolehlivosti. V případech kriminality příslušníků a zaměstnanců inspekce norma kopíruje model tajných služeb. Prověřování, tedy fázi před zahájením trestního stíhání, má vést zvláštní vnitřní oddělení inspekce, fázi vyšetřování, která začíná zahájením stíhání, by již vedl státní zástupce. Státní zástupce bude v případě sporu rozhodovat o tom, zda má vést vyšetřování policie nebo inspekce.

Server Lidovky.cz dříve uvedl, že představitelé stran vládní koalice se v dohodě s prezidentem Václavem Klausem loni v prosinci shodli na tom, že právo vybrat nového šéfa inspekce budou mít občanští demokraté. „Měla by to být jakási satisfakce za to, že si Věci veřejné prosadily odchod tehdejšího policejního prezidenta Oldřicha Martinů,“ napsaly Lidovky.cz. Dalším kandidátem na pozici byl podle serveru současný šéf policejní inspekce Dušan Brunclík. 

Sedmačtyřicetiletý Ivan Bílek pracuje u policie sedmadvacet let. Od roku 2007 do konce února 2011 působil ve funkci náměstka policejního prezidenta pro uniformovanou policii - vnější službu. Počátkem roku neúspěšně kandidoval na místo šéfa policie.