Nemocnice zažalovaly pojišťovny a daly podnět antimonopolnímu úřadu

Praha - Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) podala ve čtvrtek žalobu na zdravotní pojišťovny kvůli hromadné výpovědi smluv. Pojišťovny se dohodly, že od prosince vypovědí smlouvy všem nemocnicím a v příštím roce projednají nové. Chtějí tak omezit smluvní síť. Nemocnice se proto dnes obrátily na antimonopolní úřad s žádostí, aby je ochránil před kartelovou dohodou pojišťoven. Asociace, která sdružuje 129 nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, to uvedla na svém webu.

Nemocnice chtějí, aby úřad prošetřil podle nich kartelovou dohodu osmi zdravotních pojišťoven a ochránil je před zneužíváním jejich dominantního postavení. Na mimořádném shromáždění členů AČMN v pondělí v Praze se pak nemocnice dohodnou na dalším postupu. Obavy v nich vzbuzuje také připravená úhradová vyhláška, podle které jim budou pojišťovny příští rok platit.

Pojišťovny se na vypovídání smluv dohodly s ministerstvem zdravotnictví. Chtějí zrušit nadbytečná akutní lůžka, posílit jednodenní chirurgii a ambulantní péči v nemocnicích, které jsou levnější než dlouhé hospitalizace.

Ministerstvo chce zase podnítit nemocnice k takovým změnám v organizaci práce, aby léčily efektivněji. Změnit se má systém plateb od pojišťoven - nemocnice místo nynějších pevných rozpočtů dostanou platbu za pacienta, za stejnou operaci bude stejná platba ve všech nemocnicích.