Ostravská výstava připomíná okupaci i rozhořčení Poláků

Ostrava – Spolu, proti sobě? Tak se jmenuje výstava, která na sérii fotografií a dobových materiálů přibližuje události roku 1968 v Československu a Polsku. Výstavu připravilo Občanské sdružení PANT ve spolupráci s varšavským Institutem národní paměti a k vidění je v ostravském Gymnáziu Olgy Havlové.

Dvacátého prvního srpna 1968 do Československa vtrhla invazní vojska Varšavské smlouvy včetně polských jednotek. Už v té době však velká část polské společnosti reagovala rozhořčeně. „V polské společnosti to způsobilo hlubokou jizvu. Velká část svobodomyslných Poláků, lidí, kteří si opravdu vážili svobody a sympatizovali s vývojem v Československu, byla opravdu zdrcena tím, že právě polská armáda se účastnila té okupace,“ prohlásil autor výstavy Petr Šimíček. 

Ještě méně známý je asi čin Poláka Ryszarda Siwiece, který se na protest proti okupaci Československa upálil. „Svůj čin promyslel, napsal závěť i politická provolání a ještě v momentě, kdy se zapálil na stadionu v centru Varšavy za účasti komunistických elit, ještě v době, kdy hořel, tak vykřikoval hesla na podporu Československa,“ řekl Šimíček.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Petr Pánek, předseda Občanského sdružení PANT: 

„Naše dějiny se různě prolínaly. Mnohdy byly důsledky vývoje pro obě země trošku rozdílné a to nás hodně zajímá. Myslíme si, že je to téma, které by mohlo lidi hodně sblížit.“


Organizátoři chtějí výstavu Spolu, proti sobě? přeložit také do polského jazyka a na jaře příštího roku ji představit na české ambasádě ve Varšavě. Pak by měla putovat po polských školách.