Podívejte se, jak se skartují vaše sčítací archy

Praha – Český statistický úřad s dvouletým předstihem začal skartovat sčítací formuláře. Jde o 120 tun dokumentů a 5 tun dalšího už nepotřebného materiálu. Proces skartace probíhá za velmi přísných podmínek, Česká televize však získala možnost celý průběh natočit. 

Celá operace začíná na utajeném místě na okraji Prahy, kde zaměstnanci bezpečnostní firmy vykládají kontejnery na dokumenty. Do samého srdce operace, kde leží 13 milionů sčítacích formulářů, kamera nesmí. Po deseti minutách se vynořují plné kontejnery, každý s 20 tisíci listů plných citlivých osobních údajů.    

Kolona tří dodávek, na jejichž bezpečnost dohlížejí tři další auta, vyráží do Kralup nad Vltavou, kde budou dokumenty zničeny. „Každá taková kolona odveze 21 kontejnerů, celkem jich budeme skartovat 893. To znamená, že kolona se otočí 34krát,“ poznamenal mluvčí statistiků Ondřej Kubala.

Specialisté s utajenou identitou

V Kralupech nad Vltavou vjíždí nákladní vůz do likvidační haly. Kontejnery jdou kvůli evidenci na váhu a následně už míří sčítací archy přímo do drticího stroje. „Veškerý materiál je zlikvidován do 24 hodin. V případě, že se jedná o materiály vysoké citlivosti, je skartován neprodleně,“ uvedl šéf firmy Václav Svoboda s tím, že toto je právě onen citlivý případ.

Všechno se děje pod přísným dohledem bezpečnostních specialistů statistického úřadu. Jejich identita musí zůstat utajená. To je podle Kubaly zárukou, že nedojde k úniku informací a že se k formulářům nedostane nikdo nepovolaný. Po necelých dvou hodinách je operace u konce a z listů je pouhá papírová drť.

Dvěma stovkám lidí hrozí za sčítání pokuty

Balíky mířícími k recyklaci ale sčítání lidu 2011 nekončí. Kromě skartace sčítacích formulářů Český statistický úřad upozornil města a obce na to, že by s 233 lidmi mohli zahájit správní řízení. Tito lidé totiž odmítli sčítání. Nejvíc jich bylo ve Středočeském a Jihomoravském kraji a v Praze. Za odmítnutí poskytnout údaje při sčítání obyvatelstva hrozí desetitisícová pokuta. První předběžné výsledky chce ČSÚ zveřejnit v polovině prosince.