Svoboda: Šťastný se snaží destabilizovat pražskou ODS

Praha - Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) obvinil svého stranického soka a šéfa pražské ODS Borise Šťastného, že se snaží rozložit stranu. Reaguje tak na výroky Šťastného v médiích z posledních dní. Spory mezi Svobodou a Šťastným jsou veřejným tajemství již několik měsíců. Zostřily se poté, co Svoboda bez jeho vědomí uzavřel koalici na pražské radnici s TOP 09.

„Vyjádření pana Šťastného pro sobotní vydání deníku Právo a nedělní vystoupení v pořadu Otázky Václava Moravce jednoznačně svědčí o tom, že je to právě pan předseda Šťastný, kdo se snaží za každou cenu dezintegrovat pražskou ODS,“ uvedl Svoboda, který je zároveň prvním místopředsedou ODS v Praze. Šťastný vyjádření Svobody odmítl. Podle svých slov se snaží o uklidnění situace a nechce Svobodovi „házet klacky pod nohy“.

Boris Šťastný: „V zájmu pražské i celorepublikové ODS nabízím panu primátorovi ruku na usmířenou. Má plná podpora jemu, i přes jeho dnešní prohlášení, trvá.“


Šťastný v Právu uvedl, že měl signály o možném odchodu Svobody a jemu blízkých lidí do TOP 09. Primátor to v neděli důrazně popřel. Dnes uvedl, že lidé z jeho blízkosti koaliční smlouvu podepsali na základě podpory ze svých oblastních sdružení. „I na základě této skutečnosti nechápu, co bych já a ostatní členové pohledával v TOP 09,“ poznamenal.

Svoboda dále Šťastného a jeho příznivce obvinil, že chtěli s TOP 09 vyjednávat tak, aby to „nedopadlo“, a před Vánoci by pak byla obnovena staronová koalice s ČSSD. Primátorem by se prý stal opět Svoboda, byl by ale „v obklíčení jiných“ lidí ve funkcích náměstků a radních. Druhá možnost prý počítala s tím, že by se primátorem stal předseda zastupitelského klubu Rudolf Blažek. Šťastný k tomu dnes řekl, že nikdy neuvažoval, že by Svoboda nebyl primátorem. Primátorské ambice následně odmítl i Blažek: „O funkci primátora neusiluji a nechápu, proč mi primátor Svoboda tento záměr opakovaně podsouvá.“

Šťastný před týdnem neočekávaně navrhl vypovědět dosavadní koalici s ČSSD. O budoucí spolupráci chtěl jednat s TOP 09, oficiální jednání svolal na čtvrteční odpoledne. Svoboda jej ale předběhl a ve čtvrtek ráno překvapivě podepsal s TOP 09 koaliční smlouvu. Nejprve jej podpořila pouze část občanských demokratů, pod tlakem okolností se k nim ale přidali i ostatní.