Policie objevila v Praze děti, které nikdy nebyly venku

Praha - Policie objevila v centru Prahy děti, které nikdy nebyly venku. Tříletý chlapec a jedenapůlletá holčička přišli na svět doma a byt ve starém činžáku v centru města zřejmě nikdy neopustili. Děti neměly rodné listy, byly sice dobře živené, ale psychicky deprivované. Když je objevila policie, reagovaly překvapeně i na hračky, píše dnešní Mladá fronta Dnes.

Chlapce a dívenku objevila až policie, která letos na jaře v bytě zasahovala kvůli něčemu jinému, zřejmě na podnět sousedů. S ničím podobným se lékaři ani sociální pracovnice ještě nesetkali. Rodiče narození dětí zatajili. „Byli přesvědčeni, že o ně dobře pečují tím, že je chrání od špatného okolního světa,“ uvedla radní Prahy 2 Kateřina Jechová. Děti byly nejprve převezeny do dětského centra Thomayerovy nemocnice, nyní jsou už v náhradní rodině.

Nenahlášení dítěte na matrice je jenom přestupek a povinnost registrovat ho u pediatra zatím neexistuje. Na základě znaleckých posudků však kriminalisté dvojici obvinili z týrání svěřené osoby - v případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody až 12 let. Právě povinná registrace u dětského lékaře by mohl podobným případům zabránit, zejména u rodin, které se pohybují na hranici sociálního minima. Snahy o uzákonění povinnosti registrace se už objevují několik let, zatím se je ale nepodařilo prosadit.

Rodiče vyznávali alternativní životní styl

Podle MfD jsou nyní děti v péči prarodičů. Rodiče, vyznavači alternativního životního stylu, stejně o děti ztratili zájem ve chvíli, kdy se jich dotkl někdo jiný. Policie se nechtěla ani vyjádřit, zda jsou stíháni za nějaký trestný čin. Náhradní rodinu sociální pracovnice pravidelně kontrolují. „Podobné situace, k jaké došlo v naší městské části, se bohužel mohou ve společnosti opakovat. Včasnému odhalení může pomoci veřejnost, třeba větší vnímavostí ke svému okolí,“ míní radní Jechová.

Lékaři se domnívají, že dětí vyrůstajících mimo jakoukoliv evidenci a zdravotní péči může být v Česku více. „V takto extrémní podobě jde ale určitě o výjimku. Chybou je, že neexistuje povinná registrace dětí u pediatra. To je vnímáno některými lidmi jako omezování osobní svobody,“ řekl MfD předseda společnosti sociální pediatrie František Schneiberg.