Lékový ústav dal na internet, mobily a Facebook vše o lécích

Praha – Internetová stránka www.olecich.cz Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nově podporuje i zobrazení na mobilních telefonech a má profil na Facebooku. Lidé tam najdou garantované informace o všech medikamentech registrovaných v ČR, jejich účincích, dávkování i rizicích spojených s užíváním, najdou si cenu a očekávaný doplatek. Portál umožní vyhledat také nejbližší lékárnu v okolí, včetně otevíracích hodin, anebo se poradit s lékařem či lékárníkem o svém zdravotním problému.

„Informační portál pro veřejnost přináší garantované údaje, pomocí kterých může pacient lépe zvládnout léčbu i vysoce účinnými a někdy nebezpečnými léky,“ uvedl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš. Stránky jsou zpracovány tak, aby je mohli využívat také lidé slabozrací a nevidomí.

Informační portál pro veřejnost spustil SÚKL v roce 2009, dnes ředitel představil jeho novou podobu. Letos portál zaznamenal 150 000 návštěv. Podle Beneše jde o nejrozsáhlejší zdroj informací o lécích i o tom, co léky mohou způsobit, kdy a jak je užívat, jak hlásit nežádoucí účinky a jak se chránit před riziky špatného užívání. Lidé mohou hledat lék podle názvu nebo jen podle účinné látky v něm.

Novinkou je publikace infoLISTY, každý měsíc představí návštěvníkům portálu vybrané téma z oblasti léků. První číslo je věnováno antibiotikům. Podle průzkumu lékárníků se 51 procent dotázaných mylně domnívá, že antibiotika účinkují proti virům. Téměř třetina si myslí, že antibiotika jsou léky na chřipku a nachlazení.

Všechny informace z webu jsou dostupné na „chytrém“ mobilu. Zjednodušená grafika umožní rychlé načítání a okamžitý přístup například k databázím léků nebo lékáren. Když si třeba pacient na dovolené, daleko od svého lékaře, nemůže vzpomenout na dávkování léku, najde je ve svém mobilu. Může si vyhledat i nejbližší lékárnu v místě pobytu a poradit se s lékárníkem, případně si u něj opatřit svůj lék, popsal výhody mobilní služby ředitel.

Na portálu jsou vedle databází léků a lékáren také přehledy klinických studií a očkování. V plánu je chat a ankety pro pacienty, ze kterých ústav zjistí, co lidé nejčastěji hledají. Podle toho se stránky znovu upraví. Za nový portál dal SÚKL 150 000 korun, opatřil za ně analýzy dosavadního využití, zpracoval změny a připravil využití na mobilu a Facebooku.