Pitr může přesvědčit českou justici o své nevině

Praha – Podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod dostanou novou šanci přesvědčit českou justici o své nevině. Pražský městský soud dnes totiž vyhověl žádosti o obnovu jejich procesu. Odvolací soud je v roce 2006 poslal za daňové delikty z roku 1994 na pět let do vězení, kvůli krácení daní s nimi potrestal i další tři muže. Soud dnes v případě Provoda zrušil celý výrok o vině, u Pitra se to týkalo většiny skutků, za něž byl dříve odsouzen. U obou mužů dnes soud zároveň zrušil celé rozhodnutí o uložených trestech. 

„Městský soud v Praze dnešním rozhodnutím povolil obnovu řízení, neboť byly splněny zákonné podmínky, vyšly najevo nové skutečnosti,“ uvedla mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková. Pitr měl podle rozsudku z roku 2006 krátit daně. Znalecké posudky ale teď soud přesvědčily, že za některé operace nelegální peníze nezískal.

Podnikatelé od počátku obvinění odmítali. Pitr se nyní nachází ve švýcarské vydávací vazbě. Pokud by rozhodnutí o povolení obnovy řízení nabylo právní moci, mohlo by podle dřívějších informací zkomplikovat jeho předání do Česka. Dnešní rozhodnutí je nepravomocné, státní zástupce proti němu podal na místě stížnost.

Obžaloba v procesu vinila Pitra, Provoda, Jiřího Syrovátku, Milana Jungra a Vratislava Romanovského z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a stát tak připravili asi o 51 milionů korun. Pitr s Provodem se na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty podle dřívějšího rozhodnutí soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun, Pitr se prý navíc pokusil získat dalších téměř sedm milionů. Pitr vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

Pitr byl zadržen loni v červenci ve švýcarském Svatém Mořici. O jeho vydání do Čech rozhodl na konci září pravomocně tamní nejvyšší federální soud. Pitr však kvůli obavě o život a údajné podjatosti české justice ve Švýcarsku požádal o azyl. Jeho žádost sice již koncem října zamítl švýcarský Federální úřad pro migraci, proti rozhodnutí ale bylo možné se odvolat k soudu.

Kdyby rozhodnutí o obnově řízení nabylo právní moci, neměl by podle dřívějšího vyjádření Pitrova advokáta Jana Křivánka uložen podnikatel žádný trest, a tudíž by nebyl dán ani základ žádosti ČR k dodání do výkonu trestu. Provod si část pětiletého trestu odpykal a loni byl předčasně propuštěn na svobodu za dobré chování. „Tady se jedná o morální odškodnění, o narovnání křivdy, kterou vnímám,“ řekl Provod ČT. 

Soudy v minulosti řešily také další Pitrovu činnost. V souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny dostal loni v dubnu souhrnný šestiletý trest vězení. 

Video Studio ČT24 - Pitrův nový proces
video

Studio ČT24 - Pitrův nový proces