Protivládní petici ČSSD podepsalo přes 90 tisíc lidí

Praha - Protivládní sociálnědemokratickou petici podepsalo 90 782 nespokojených občanů. ČSSD v ní požaduje demisi kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) a vyjadřuje nesouhlas s reformami.

Petici, která byla spolu s obstrukcemi v Poslanecké sněmovně součástí odporu proti vládním reformám sociální demokraté spustili 1. listopadu a symbolicky ji ukončili 17. listopadu v Den boje za svobodu a demokracii. Nespokojení občané ji mohli podepisovat na sedmdesáti místech v republice. Sobotka při jejím zahájení řekl, že ČSSD chce dát prostor nejen kritikům vládních návrhů ve sněmovně, ale i občanům.

Jedním z bodů petice je vyjádření nesouhlasu s vládním návrhem důchodové reformy, který je podle ČSSD spojený s riskantním vyvedením peněz ze státního průběžného důchodového systému do soukromých fondů. Dalšími body jsou nesouhlas s politikou reforem „pro nejbohatší“, zvyšováním DPH a z toho vyplývajícím zdražením zdravotní péče. Petici korunuje výzva Nečasově vládě, aby podala demisi.

Úspěšné petice předávané sněmovnímu výboru dosahují desítek tisíc podpisů. Strana práv občanů - Zemanovci získala letos podpetici za přímou volbu prezidenta 80 000 podpisů. Petice mladých komunistů proti americké radarové základně, která měla stát v Brdech, přesáhla 180 000 podpisů. Zřejmě vůbec největší ohlas měla takzvaná Kmetiněvská výzva, která požadovala zpřísnění trestů pro mladistvé vrahy. Za osm měsíců ji podepsalo téměř půl milionu lidí. Ta ale nebyla formulována jako petice.