Členové bezpečnostních sborů budou mít zmrazené platy i příští rok

Praha – Vláda formálně potvrdila, že příslušníkům bezpečnostních sborů zůstanou v příštím roce zmrazeny platy. Letos se tarifní platy hasičů, policistů, celníků nebo příslušníků vězeňské služby v porovnání s rokem 2010 snižovaly o deset procent a na stejné úrovni by měly zůstat i v roce 2011, protože na platy prý není víc peněz. Zmrazení platů se nelíbí hasičským ani policejním odborářům.

Premiér Petr Nečas (ODS) po zasedání kabinetu uvedl, že vláda postupuje podle programového prohlášení. Přidáno dostanou pouze učitelé, navýšení platů soudců a státních zástupců bylo vynuceno rozhodnutím soudu. Více peněz ale příští rok dostanou i lékaři a sestry v nemocnicích, těm by se měly mzdy zvýšit o 6,25 procenta podle ministra zdravotnictví, o deset procent podle představ odborů.  

Hasiči, policisté, vojáci a státní úředníci nedostanou pravděpodobně přidáno ani v příštích letech. Vláda jim totiž kvůli snižování rozpočtového schodku hodlá zmrazit platy až do roku 2014. Příští rok se přitom kvůli vyšší DPH očekává růst inflace o tři procenta, reálné mzdy proto poklesnou. 

Zmrazení platů se nelíbí odborářům. „Situace se vyvíjí tak, že už nás to nemůže nechat klidnými. My už to nestrpíme, uděláme poměrně ostré protestní akce,“ řekl rádiu Impuls předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter. Dodal, že hasiči chtějí za své platy bojovat v mediální kampani. Rozhodnutí vlády nepřekvapilo předsedu Nezávislého odborového svazu policie Milana Štěpánka. Mezi policisty podle něj panuje „blbá nálada“, formu možného protestu však musí ještě zvážit.

„Zkoušejí naši trpělivost už dlouho,“ řekl Štěpánek směrem k zákonodárcům. Kvůli zmrazení platů policii opouštějí stovky zkušených lidí: „Zejména na některých útvarech, které se zabývají složitější trestnou činností, a nemusí to být jen elitní útvary, se už policisté nemají od koho učit,“ varuje Štěpánek. Podle ministra vnitra Jana Kubiceho ovšem mohlo být i hůř: „Jsem v podstatě rád, že to dopadlo aspoň takhle, že tarifní složky nejsou snižovány.“

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády