Chraňte si mozky! Na sjezdovce se může stát cokoli

Praha - Horská služba, lékaři či provozovatelé lyžařských areálů dnes rozjíždí kampaň za nošení lyžařských přileb. Cílem osvěty je přimět lidi k zamyšlení, že na sjezdovkách se může kdykoliv cokoliv stát i bez vlastního přičinění. Zájemci zároveň najdou na speciálním webu rady, co mají kvalitní výrobky splňovat. Více o kampani s názvem Chraňte mozky najdete zde.

Lyžování podle lékařů a horské služby přináší každoročně úrazy, mezi nimiž nechybí ani těžká poranění hlavy. Úrazy hlavy jsou přitom třetí nejčastější, jen loni jich horská služba na českých horách zaznamenala 1165 z celkových 6484 případů poranění.

Lidí na sjezdovkách přibývá a jezdí stále rychleji

Kampaň proto podpořil například renomovaný kardiolog Jan Pirk nebo neurochirurg Tomáš Brož. „Součástí mé práce je i transplantace srdce a k provedení této operace jsou třeba dárci. Vím proto, že ne vzácně jsou dárci mladí lidé, kteří byli sraženi z kola a neměli helmu. Ta totiž zabrání až 80 procentům těžkých úrazů. A totéž platí i o sjezdovém lyžování,“ konstatoval Pirk.

Kampaň za nošení lyžařských helem
Kampaň za nošení lyžařských helem

Helma se mezi lyžaři rozšiřuje, stále však jsou jedinci, kteří ji nenosí. Nelze navíc spoléhat na to, že „já jezdím opatrně, mně se nemůže nic stát“. Podle webu jde navíc v dnešní době vývoj lyží a snowboardů neustále dopředu: „Jejich kvalita dává lidem často falešný pocit, že jsou pány svahů. Lidí na sjezdovkách přibývá, jezdí stále rychleji, ale mnohdy podceňují vlastní dovednosti a nerespektují ostatní. Důsledkem toho je čím dál tím víc srážek, které přináší i vážná zranění.“