Diskriminaci v praktických školách prověří ombudsman

Brno - Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský prověří, zda se v oblasti základního vzdělávání v Česku dostává dětem z různých etnik včetně romských rovného zacházení. Zaměří se na základní praktické školy a bude Romy počítat. Výzkum se bude konat ve více než padesátce škol v Česku. Výstupy z průzkumu, který začal v těchto dnech, podle něj kancelář zveřejní v květnu.

Česko je často ze zahraničí kritizováno za údajnou diskriminaci v přístupu ke vzdělávání. Evropský soud pro lidská práva v roce 2007 konstatoval, že Romové jsou nadměrně umísťování do základních praktických, dříve zvláštních škol. Ty jsou přitom určeny pro děti s lehkým mentálním postižením. Podle aktivistů však na těchto školách stále končí až 30 procent romských dětí, často jen kvůli špatnému sociálnímu zázemí.

„Chtěli jsme po čtyřech letech ověřit, jestli se situace změnila. Chtěli jsme zjistit, jaké procento Romů se vzdělává ve školách určených pro zdravotně postižené,“ uvedl Michal Čermák z kanceláře ombudsmana. Podle něj žádný rozsáhlejší výzkum s relevantními daty zatím neexistuje.

Ombudsman Pavel Varvařovský
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

„Důvod je ten, aby bylo napevno postaveno, zda mají pravdu ti, kteří říkají, že v našich - já použiji starší termín - zvláštních školách je procento Romů tak vysoké, že to neodpovídá kriteriím, která platí pro to, aby dítě v takové škole mohlo být, což je mentální postižení,“ doplnil důvody průzkumu Varvařovský.

Ombudsman prozkoumá třetinu škol

Podle něj kancelář vybrala celkem 52 škol v celé zemi, v nichž proběhne výzkum, z celkem asi 170 losováním. Varvařovský dodal, že kancelář se již předem setkala s jistým rozruchem kolem plánovaného výzkumu. Problémem prý je, že se výzkum točí kolem etnických dat. Podle něj nicméně nikdo nemusí mít obavy z případného zneužití údajů, výzkum bude úplně anonymní.

Bude probíhat tak, že sčitatelé ombudsmanovy kanceláře navštíví třídy ve vybraných školách a posoudí, kolik je podle nich ve třídě Romů. „Druhým pilířem, na základě kterého se bude průzkum provádět, budou dotazníky, které vyplní učitelé, kolik podle jejich názoru je v jejich třídě Romů,“ uvedl Čermák. „Nebude spojeno žádné jméno s žádným číslem,“ dodal.

Podle vyhlášek nesmí praktická, dříve zvláštní škola od září přijmout dítě, které by nemělo diagnózu lehkého mentálního postižení. Zástupci neziskových sdružení z koalice Společně do školy naposledy v listopadu opětovně kritizovali situaci romských žáků. Ti jsou podle nich stále diskriminováni a zbytečně posíláni do praktických škol.