ČSSD ve výboru nepodpořila přímou volbu prezidenta

Praha – Sněmovní ústavně-právní výbor dnes jednal o přímé volbě prezidenta, nakonec ale nedoporučil poslancům přímou volbu zavést. Ruku pro vládní návrh nezvedli členové za ČSSD, i když se sociálním demokratům podařilo prosadit některé dílčí změny pravomocí prezidenta. Podle člena výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) ale nebyly schváleny jiné změny, které jsou pro stranu klíčové. Jde třeba o požadavek na zavedení trestní odpovědnosti hlavy státu. Tejc také podotkl, že na jednání výboru měla vládní koalice těsnou většinu, přesto nebyl návrh přijat.

ČSSD neuspěla ani s požadavkem, aby měl prezident imunitu jen po dobu výkonu své funkce a aby bankovní radu ČNB jmenoval nově se souhlasem horní komory parlamentu, v podobném režimu teď hlava státu jmenuje ústavní soudce.

Ve výboru se naopak dohodlo prodloužení funkčního období prezidenta z pěti na šest let. ČSSD také uspěla s požadavkem, aby rozhodnutí o zastavení trestního stíhání vyžadovalo souhlas vlády. Dosáhla také toho, že by prezident mohl naopak jmenovat i vedení Nejvyššího správního soudu bez souhlasu vlády – teď tak postupuje u představitelů Nejvyššího soudu.

Podle dalšího člena ústavně-právního výboru Stanislava Polčáka (TOP 09) je teď důležité, aby se nad návrhem přímé volby prezidenta sešly špičky alespoň čtyř parlamentních stran. Na jednání výboru prý totiž sociální demokraté předložili i změny, které byly pro ostatní členy nové, je proto nutné najít ústavní shodu.

Návrh na přímou volbu hlavy státu musí získat třípětinovou podporu v obou komorách parlamentu. Strany vládní koalice se tak musí domluvit i se sociálními demokraty, kteří mají většinu v Senátu.