Do Prahy přiletěly další dvě libyjské děti na léčení

Praha – Další dvě libyjské děti přiletěly dnes do Prahy na léčení v motolské nemocnici, vybral je český lékař pro humanitární program Medevac. Malí pacienti se tu podrobí operaci srdce. Spolu s nimi do české metropole přiletěli dva libyjští lékaři na školení. V budoucnu by měli právě oni přímo doma pomáhat Čechům vybírat další vhodné kandidáty na léčení v Praze.

V půlce prosince do Prahy přijede dalších pět pacientů z Libye. V humanitárním programu Medevac, který dosud sloužil k léčbě dětí z oblastí postižených válkou či jinou katastrofou, pomůže Česko také pěti dospělým Libyjcům. Už v létě v Praze podstoupily operaci první tři děti z Libye, kde po krvavé občanské válce padl režim Muammara Kaddáfího.

Zapojení Česka do humanitárních aktivit vůči Libyi je v zájmu budoucích dobrých vztahů s touto zemí i celým regionem v přímém sousedství Evropy, uvádí česká diplomacie.

Libyjské velvyslanectví požádalo českou diplomacii o pomoc při doléčení zraněných už dříve, v českých nemocnicích chtělo umístit několik desítek těžce zraněných Libyjců, údajně dokonce předalo ministerstvu zdravotnictví seznam 30 lidí s žádostí o urychlenou pomoc. Černínský palác ale chtěl, aby potřebné vybrali sami Češi, kritiku ze strany libyjského zastoupení odmítl.

Pokračování programu Medevac schválila na jaře vláda. Od roku 1993 v českých nemocnicích absolvovalo léčbu 128 pacientů, vesměs dětí. Nejvíc pacientů z programu pocházelo z Iráku a z Kosova.