Hulinský končí v čele pražské ČSSD

Praha - Petr Hulinský opouští funkci šéfa pražské ČSSD. Svůj post nabídl k dispozici po schůzce s šéfem strany Bohuslavem Sobotkou a místopředsedou Michalem Haškem. Jeho rezignaci doporučilo i grémium sociální demokracie. Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier původně žádal, aby strana Hulinského vyloučila - obviňuje ho totiž z klientelismu. Hulinský obvinění z korupce popřel. Dienstbierovi vyčítá, že se ho údajně už delší dobu snaží mediálně zničit.

„Respektuji závěry politického grémia, které by měly sloužit ke zklidnění situace v Praze,“ řekl ČT24 Hulinský. Dienstbier po zasedání grémia řekl, že Hulinského odchod považuje za dobrý začátek, proto jeho vyloučení nakonec nenavrhoval. Na předsedu pražské ČSSD kandidovat nehodlá. 

Grémium ČSSD se situací v pražské ČSSD zabývalo poté, co se v metropoli rozpadla koalice ODS a ČSSD. O její vytvoření před rokem usiloval právě Hulinský, navzdory Sobotkovi či nynějšímu místopředsedovi strany Jiřímu Dienstbierovi. Právě Dienstbier šéfa pražské ČSSD nyní otevřeně kritizoval kvůli kauze kolem darů pro spastiky, tedy lidi s ochrnutým svalstvem. 

Zástupci pražské ODS odchod Hulinského nechtěli příliš komentovat. „Je to vnitrostranická záležitost ČSSD,“ uvedl šéf ODS v Praze Boris Šťastný, který s Hulinským před rokem spoluvytvářel koalici občanských a sociálních demokratů na pražské radnici. 

Grémium ČSSD pražské organizaci doporučilo, aby připravila plán, jak posílit svou pozici před dalšími volbami. „Pražská organizace sociální demokracie musí udělat všechno pro to, aby se stala v hlavním městě Praze důvěryhodnou a razantní opozicí,“ uvedl Sobotka. V Praze podle něj začíná nové období, ve kterém musí sociální demokraté udělat vše pro to, aby splnili maximum volebního programu, s nímž kandidovali v minulých volbách.

Pražská ČSSD by podle vedení strany měla zvážit uspořádání krajské konference v dřívějším termínu. Na té by mohl být zvolen nový předseda pražských sociálních demokratů. 

Video Hulinský končí v čele pražské ČSSD
video

Hulinský končí v čele pražské ČSSD

Petr Hulinský (1967) – vyučený elektrotechnik s maturitou; později vystudoval magisterský obor na Policejní akademii v Praze a dalším studiem získal tituly JUDr. a Ph.D. Před rokem 1989 pracoval jako technik, po revoluci podnikal například v oblasti bezpečnostních služeb. V letech 2002 až 2009 byl zastupitelem městské části Praha 10, od roku 1998 je členem zastupitelstva hlavního města Prahy, v letech 2002 až 2006 byl náměstkem primátora; od roku 2006 až do změn na magistrátu koncem letošního listopadu působil v čele finančního výboru; v letech 1996 až 1998 byl členem Poslanecké sněmovny, poslanecký mandát získal opět v loňských červnových volbách; je mj. místopředsedou sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost.

V roce 1996 na sebe upoutal pozornost tím, že se mu ve stranických primárkách překvapivě podařilo dostat na třetí místo kandidátky pro volby do sněmovny. V médiích se tehdy objevilo podezření, že Hulinský do strany účelově přihlásil zaměstnance firmy Indus, které pak do Lidového domu k primárkám svážel autobusem. Hulinský připustil, že zařídil „kyvadlovou dopravu“ pro asi 50 lidí, odmítl ale, že by šlo o zaměstnance Indusu.

Podle obchodního rejstříku je předsedou dozorčí rady Pražské energetiky a předsedou dozorčí rady PREdistribuce. Zasedal také v orgánech dalších firem s účastí města, mj. byl předsedou představenstva Pražské teplárenské. Hospodářské noviny loni v říjnu napsaly, že si působením v těchto firmách v letech 2007 až 2009 vydělal téměř 19 milionů korun. Podle Hulinského to bylo 12,3 milionu korun před zdaněním. Po nedávných změnách v čele magistrátu se ale hovoří o tom, že řada politiků spojených s minulým vedením, včetně Hulinského, v orgánech firem skončí.