Primátor Svoboda: Štěstí přeje připraveným

Praha – Členy dozorčích rad pražských městských podniků čeká výrazné snížení odměn. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to uvedl první místopředseda pražské ODS a pražský primátor Bohuslav Svoboda. Lidé dohlížející na chod firem vlastněných městem si na odměnách přijdou na statisíce ročně, podle Svobody by se snížení mělo pohybovat v řádu desetitisíců. ODS a TOP 09 plánují rovněž přezkoumání statutu dozorčí rady, jaká má oprávnění a jaké sumy přes ni musí procházet.

„Vyžaduje to trochu štěstí a souhry okolností, ale štěstí přeje jenom připraveným,“ prohlásil Svoboda na otázku, jak se mu podařil nedávný politický majstrštyk, kdy po ročním trvání velké koalice ODS a ČSSD sociální demokraty vyšachoval, zůstal primátorem a dospěl k rezignacím dvou výrazných pražských tváří – Borise Šťastného (ODS) a Petra Hulinského (ČSSD).

Svoboda rovněž připustil, že jeho loňské tvrzení, že nemá v ODS politické ambice, bylo politicky naivní. „Dnes vím, že bez strukturálního zařazení v politické straně nemůžete prosazovat věci a myšlenky, které chcete,“ vysvětlil Svoboda. Zároveň uvedl, že si byl vědom toho, že pražskou ODS je nutné změnit zevnitř a že tak nelze učinit z pozice mladšího bratra, že tedy ODS musí mít primátora. Nyní se bude ucházet o vedení pražské ODS po Šťastném, přeje si nicméně, aby se uskutečnily primární volby.

Svoboda také připustil, že by v příštích letech chtěl vstoupit do úzkého celostátního vedení ODS. Chtěl by se ucházet o funkci místopředsedy občanských demokratů.

Na šéfa doprvních podniků bude do konce roku výběrové řízení

Svoboda v Otázkách rovněž potvrdil, že na nového ředitele pražského dopravního podniku bude do konce roku vypsáno výběrové řízení poté, co dosavadní šéf Martin Dvořák po pěti letech oznámil svou rezignaci. Primátor zároveň vyloučil, že by se o tento post ucházel zastupitel za ODS a bývalý vysoký manažer energetické společnosti ČEZ Vladimír Schmalz, o němž se v minulých dnech hovořilo. „Výběr nemusí být krátký, sám bych čekal dobu dvou, tří měsíců, než se podaří takováto věc uzavřít,“ uvedl Svoboda.

Praha je stoprocentním akcionářem v pěti firmách. Tou největší je dopravní podnik. Čistky v dozorčí radě už má za sebou - tento týden z ní odešli čtyři lidé. Svoboda navrhuje také dramaticky snížit odměny za členství v dozorčí radě městských firem. Podporuje ho jak koaliční partner TOP 09, tak i opoziční ČSSD. Odměny by se měly omezit maximálně na 100 tisíc korun, v současnosti jsou běžné částky ve výši několika set tisíc ročně. Svoboda zároveň odmítl možnost, že by v dozorčích radách firem patřících Praze vůbec neseděli její zástupci. „Představitelé rady tam z principu dozoru nad vlastním majetkem musí být,“ poznamenal.

Ke konci roku skončí předseda představenstva Pražské plynárenské Hurda

Svoboda dále uvedl, že ke konci letošního roku skončí ve funkci předsedy představenstva Pražské plynárenské městský zastupitel za ODS Pavel Hurda. Praha přešla během posledních 12 měsíců u svých stoprocentně vlastněných firem na takzvaný německý model řízení tak, aby zástupci města seděli pouze v dozorčích radách podniků, nikoliv ve statutárních orgánech, kde v minulosti pobírali až mnohamilionové odměny. Hurda byl podle Svobody poslední výjimkou.

Vyplácení odměn si Praha ohlídá u firem, které stoprocentně vlastní. Tou největší je Dopravní podnik, další v pořadí má být Pražská vodohospodářská společnost. A pražská inspirace oslovila i některé ministry, kteří by podobná pravidla rádi zavedli i ve firmách kontrolovaných státem - třeba v ČEZu nebo Lesích ČR.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce